Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu konverentsisaalis toimub täna kell 14–16 väliskomisjoni korraldatud istung, kus arutatakse Eesti äridiplomaatia ja väliskaubanduspoliitika hetkeseisu ning tulevikku.

Istungist võtavad osa ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo, välisminister Sven Mikser ning suuremate ettevõtlusorganisatsioonide esindajad.

Väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson ütles, et istungil võetakse kokku aasta jooksul komisjonis toimunud kuulamised ja arutelud, mis käsitlesid Eesti äridiplomaatiat ja väliskaubandust.

„Kahjuks peame tõdema, et killustunud väliskaubanduspoliitika on kestnud juba pikka aega ja nüüd on viimane aeg midgi ette võtta,“ ütles Mihkelson. “Rahvusvaheline kogemus näitab, et väliskaubanduspoliitika vastutaja peaks pigem asuma välisministeeriumis. Eestil võiks olla lisaks välisministrile ka väliskaubanduse- ja arengukoostöö minister. See võimaldab selgema ja järjekindlama poliitilise juhtimise välismajanduse valdkonnas, mis tagab enam kui 300 000 töökoha olemasolu Eestis.”

Mihkelson tõi esile, et Eesti välisinvesteeringute maht on drastiliselt vähenenud ning kasvustrateegias seatud eesmärgid ekspordi väärtusahela tõstmisel on kaugenemas Euroopa Liidu keskmisest. „Kaks olulisemat mõõdikut näitavad, et me jooksme lati alt läbi,“ ütles ta.

„Eesti trump on avatud majandus,“ ütles Mihkelson. Komisjoni esimehe sõnul kaupleb Eesti enam kui 170 riigiga maailmas. „Meie väliskaubanduse käive moodustab 150 protsenti riigi SKPst, mis näitab kui sõltuvad oleme välismajandusest,“ ütles Mihkelson. „Samal ajal on meil ainult seitse spetsialiseerinud majandusdiplomaati. Neile lisaks töötavad välisriikides küll EASi esindajad, kelle tööd finantseeritakse suuresti Euroopa Liidu rahadest. Peame tõsiselt mõtlema sellele, kuidas edasi minna.“

Tänasele istungile on kutsutud Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) ettevõtluskeskuse direktor Tanel Rebane, Eesti Kaubandus-Tööstuskoja peadirektor Mait Palts, Eesti Kaitsetööstuse Liidu ekspordivaldkonna juht Anu Eslas ning Logistika ja Transiidi Assotsiatsiooni juhatuse esimees Andres Valgerist. Istungil osalevad veel Teenusmajanduse Koja ning Metsa ja Puidutööstuse Liidu esindajad.

Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
631 6356, 515 3903
[email protected] 
Päringud: [email protected]

Tagasiside