Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu väliskomisjon toetab valitsuse seisukohti vaesuse kaotamise ja säästva arengu ülemaailmse partnerluse suhtes pärast käesolevat aastat. Seisukohad käsitlevad Euroopa Komisjoni teatist „Ülemaailmne partnerlus vaesuse kaotamiseks ja kestlikuks arenguks pärast 2015. aastat“.

Eesti eesmärk on liikuda selles suunas, et arenguabi moodustaks 0,33 protsenti riigi kogutoodangust (RKT), tõdeti väliskomisjoni istungil. Euroopa Liit kollektiivselt liigub selles suunas, et arenguabi moodustaks 0,7 protsenti RKTst.

Eelmisel aastal oli Eesti arengukoostöö maht 0,15 protsenti RKTst ehk 28 miljonit eurot.

Väliskomisjoni liikmed juhtisid tähelepanu, et arengukoostöösse tuleb senisest enam kaasata Eesti ettevõtjaid.

Väliskomisjoni esimees Hannes Hanso ütles, et rahvusvahelise kogukonna täieõigusliku liikmena peab ka Eesti suurendama oma vastutust maailmas toimuva eest. „Väljakutse, millega Eesti peab tegelema on meie kolmanda sektori suutlikkus ka Euroopa Liidu arenguabi vahenditele konkurentsivõimelisi projektitaotlusi esitada,“ ütles Hanso.

Majanduskomisjon, rahanduskomisjon, keskkonnakomisjon ja sotsiaalkomisjon toetasid oma arvamuses valitsuse seisukohti.

Eesti vaatab tänavu üle oma arengukoostöö prioriteedid, sealhulga ka partnerriigid. Seni olid need Gruusia, Ukraina, Moldova, Valgevene, Armeenia, Aserbaidžaan ja Afganistan.

Tänavu leiab aset kaks kõrgetasemelist rahvusvahelist kohtumist, mis võimaldavad kokku leppida uues kavas, sealhulgas säästva arengu eesmärkides, ning seda kava toetavas uues ülemaailmses partnerluses. Nendeks on juulis Addis Ababas toimuv kolmas rahvusvaheline arengu rahastamise konverents ja New Yorgis septembris korraldatav ÜRO tippkohtumine 2015. aasta järgse arengukava vastuvõtmiseks.

Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
T: 631 6356; 51 53 903
[email protected]

Tagasiside