Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Väliskomisjon ja riigikaitsekomisjon arutasid esmaspäeval erakorralisel ühisistungil olukorda Ukrainas ja väljendasid tugevat protesti seoses Venemaa agressiooniga Kertši väinas. Riigikogu liikmed algatavad vastavasisulise avalduse eelnõu, mille esitamiseks saab allkirju anda kuni esmaspäevase täiskogu istungi alguseni.

Avalduse eesmärgiks on väljendada Eesti toetust Ukraina vääramatule õigusele kaitsta oma territoriaalset terviklikkust ja suveräänsust.

Avalduse tekst ja seletuskiri

Väliskomisjoni esimehe Marko Mihkelsoni sõnul testib Venemaa Ukrainas Kertši väina juures eile toimunud agressiooniga lääneriikide ühtsust ja reageerimiskiirust. „Venemaa laiendas sõjalist agressiooni Ukraina vastu seekord merel,“ ütles Mihkelson. „Ukraina laevad käitusid Kertši väinas kõikide rahvusvaheliste lepingute ja navigatsioonieeskirjade kohaselt. Erinevus varasemast seisneb selles, et Venemaa käitus varjamatult ja teostas agressiooni akti oma lipu all.“

„Ukraina on pöördunud ka oma liitlaste ja partnerite poole ja palunud tungivalt, et nad võtaksid kasutusele kõik vajalikud meetmed, et takistada agressorit. Selleks sobib uute sanktsioonide rakendamine või olemasolevate tugevdamine, aga ka täiendava sõjalistehnilise abi andmine Ukrainale,“ ütles Mihkelson.

Komisjonide ühisistungil kuulati ära välisministeeriumi ja kaitseministeeriumi esindajate ülevaade olukorrast Ukrainas. Videosilla vahendusel osales istungil Eesti suursaadik Ukrainas Gert Antsuga.

Komisjonid leidsid, et Venemaa kannab täielikku vastutust olukorra edasise süvenemise eest Aasovi ja Musta mere piirkonnas. Komisjoni liikmete hinnangul kahjustab Venemaa oma tegevusega Vene-Ukraina relvastatud konfliktile rahumeelse lahenduse leidmist.

Epp-Mare Kukemelk
631 6356, 515 3903
[email protected] 
Päringud: [email protected]

Tagasiside