Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Euroopa Liidu rahvusparlamentide välis- ja kaitsekomisjonide liikmed ja Euroopa Parlamendi saadikud tõstsid täna Tallinnas toimunud parlamentide vahelisel ühisel välis- ja julgeolekupoliitika ning ühisel julgeoleku- ja kaitsepoliitika konverentsil esile Euroopa Liidu ühtsuse tähtsust ning koordineeritud koostööd.

Konverentsi avapaneelis, kus debateerisid Eesti president Kersti Kaljulaid ja Euroopa Investeerimispanga asepresident Alexander Stubb, jäi kõlama, et Euroopa Liidul on olnud ja on jätkuvalt oluline globaalne roll. Arvestades tänast julgeolekuolukorda, on Euroopa Liidul oluline kaitsta oma põhiväärtusi ja jääda ühtseks, et Euroopast kostuks üks hääl.

Euroopa Parlamendi välisasjade komisjoni esimees David McAllister ütles oma sõnavõtus, et Euroopa Liidul on potentsiaali olla välispoliitika kujundajana maailmas esiliinil ja selles suunas tuleb ka tegutseda. Tema sõnul on diplomaatia selleks ainus võimalus.

Sõnavõtjad tõid esile vajaduse kaitsta ja arendada Euroopas demokraatiat, inimõigusi ning majanduslikku ja poliitilist vabadust. Tähelepanu juhiti Euroopa Liidu olulisele rollile globaliseeruvas maailmas vabakaubanduse ning julgeoleku tagamisel.

USA poliitikaekspert Robert Nurick tõi atlandiüleseid suhteid käsitlevad paneelis välja, et oluline on Euroopa Liidu kaitsekoostöö koordineerimine NATOga.  

Euroopa Liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja Federica Mogherini märkis julgeolekust rääkides, et riigikaitsekulude puhul pole oluline mitte see, kui palju kulutatakse, vaid kuidas kulutatakse. Terrorirünnakute õppetunnina tõi ta esile info vahetamise olulisuse riikide vahel. Mogherini sõnul on küberturvalisus valdkond, mida saab arendada nii liikmesriikides kui kogu Euroopa Liidus.

Välispoliitikale suunatud päeva lõpetas Eesti välisminister Sven Mikser, kes kõneles olukorrast väljaspool Euroopa Liidu piire ja ütles, et turvalisus on jagamatu sise- ja välisturvalisuse vahel.

Konverents jätkub homme kell 9.40 kaitsepoliitika ja julgeolekuküsimustega. Otseülekannet sellest saab jälgida parleu2017.ee veebilehelt.

Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
631 6356, 515 3903
[email protected] 
Päringud: [email protected]

 

 

Tagasiside