Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Väliskomisjoni aseesimees Keit Pentus-Rosimannus arutas kohtumisel Prištinas Kosovo parlamendi esimehe Kadri Veseliga võimalusi parlamentide vaheliseks koostööks e-valitsuse arendamisel.

“Eesti parlament on valmis pakkuma tuge ja nõu Kosovo eesseisvate reformide läbiviimisel,“ kinnitas Pentus-Rosimannus. „E-teenuste ja e-valitsuse arendamine on üks konkreetne valdkond, mida Eesti saab tutvustada ja kus mõlemal poolel on huvi koostööd teha.“

Pentus-Rosimannuse sõnul jätkab 1,8 miljoni elanikuga Kosovo majanduse reformimisega ja otsib võimalusi valitsussektori efektiivsemaks ja läbipaistvamaks muutmiseks.

Väliskomisjoni aseesimehel olid Prištinas toimunud Euroopa väliskomisjonide juhtide foorumi raames kahepoolsed kohtumised ka Kosovo väliskomisjoni esimehe Elmi Reçicaga ja Kosovo dialoogiministri Edita Tahiriga.

Väliskomisjoni esimehega arutati Kosovo Euroopa Liiduga integreerumise perspektiivi. Pentus-Rosimannus kinnitas kohtumisel, et Eesti toetab Kosovo liikumist Euroopa Liidu suunal. “Euroopa Liidul on praegu hulganisti sisemisi muresid, millega tegeleda, aga nende kõrval peab jaguma tähelepanu naabritele ja laienemispoliitikale, puudutagu see siis Ukrainat, Gruusiat, Moldovat või Lääne-Balkani riike,“ ütles Pentus-Rosimannus. Tema sõnul on stabiilne, arenev ja rahumeelne Lääne-Balkan sealsete inimeste ja Euroopa Liidu huvides.

Dialoogiminister Tahiriga räägiti Kosovo ja Serbia vahelistest suhetest ning Kosovo viisalihtsustusest Euroopa Liiduga, mis on Kosovo jaoks lähiaja olulisim eesmärk. Kosovo on praegu ainus Lääne-Balkani riik, kellel pole viisavabadust Euroopa Liiduga. Viisalihtsustus on takerdunud Kosovo ja Montenegro piirilepingu ratifitseerimise taha.

“Mäletame Eestis omast käest kui oluline muudatus oli ilma viisajärjekordades seismata ja sageli kulukat protseduuri läbi tegemata teistesse Euroopa riikidesse pääseda,“ meenutas Pentus-Rosimannus ja avaldas lootust, et Kosovol õnnestub praegune takistus ületada ja viisavabaduse protsessiga edasi liikuda.

Kosovo on võimalik Euroopa Liidu kandidaatriik. Euroopa Liidu ja Kosovo vaheline stabiliseerimise ja assotsiatsiooni leping jõustus 2016. aasta aprillis.

Euroopa väliskomisjonide juhtide kohtumine Prištinas toimus 19.-21. veebruaril. Kohtumisest võtsid osa Kosovo president Hashim Thaçi, parlamendi spiiker Kadri Veseli, peaminister Isa Mustafa, asepeaminister Hajredin Kuçi, justiitsminister Dhurata Hoxha, dialoogiminister Edita Tahiri ja parlamendi väliskomisjoni esimees Recica Elmi.

Videokokkuvõte visiidist.

Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
631 6356, 515 3903
[email protected]
Päringud: [email protected]

Tagasiside