Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Väliskomisjoni esimehe Sven Mikseri ja riigikaitsekomisjoni esimehe Marko Mihkelsoni kohtumisel Türgi välisminister Mevlüt Çavuşoğluga olid kõne alla eeskätt Eesti-Türgi head kahepoolsed suhted, heidutusmeetmed Venemaale ja julgeolekuolukord Lähis-Idas.

Riigikogu väliskomisjoni esimees Sven Mikser rõhutas kohtumisel, et Eesti hindab kõrgelt kahepoolset julgeolekukoostööd ja peab Türgit lähedaseks liitlaseks.

„Ajal, mil julgeolekuolukord Läänemere regioonis on Venemaa kasvanud agressiivsuse tõttu halvenenud ja Lähis-Ida ning Vahemere regiooni ohustab Süüria ja Iraagi konfliktides lähtuv humanitaar- ja põgenikekriis, on julgeoleku jagamatuse mõistmine eriti oluline,“ ütles Mikser.

Mikser lisas, et kahetsusväärselt on Venemaa sõjaline sekkumine Süürias toonud kaasa tõsise humanitaarkatastroofi, mille lahendamine peab olema rahvusvahelise kogukonna kõrgeim prioriteet.

Kahepoolsetest suhetest rääkides avaldas riigikaitsekomisjoni esimees Marko Mihkelson lootust, et Türgi saab vaatamata kriitilisele julgeolekuolukorrale oma idanaabruses osaleda ka edaspidi näiteks NATO õhuturbemissioonil Ämaris. “Türgi on juba omaaegse mittetunnustamispoliitikaga kinnitanud selget toetust Eesti iseseisvusele ning on NATO liitlasena teinud palju meie julgeoleku tugevdamisel,“ ütles Mihkelson.

Türgi välisminister ütles, et Eesti on Türgile olnud väga head partner. Ta tänas Eestit toetuse eest suhtlusel Euroopa Liiduga ja pagulaste ümberpaigutamisel osalemise eest.

Türgi välisminister rõhutas, et kuigi Türgi ja Venemaa suhted on stabiliseerimas näiteks majanduses, ei muuda see Türgi seisukohti Ukraina ja Krimmi annekteerimise osas. Ta lisas, et Venemaa tegevuse osas Süürias on Türgil selge positsioon, et Süüria ei saa olla tingimuseks kahepoolsete suhete alastes läbirääkimistes. Osapooled selgitasid ka oma seisukohti Venemaa sanktsioonide mõju asjus.

Kohtumisel osalesid veel väliskomisjoni liige Keit Pentus-Rosimannus, Eesti-Türgi parlamendirühma esimees Kadri Simson ja aseesimees Ivari Padar.

Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
631 6356, 515 3903
[email protected]
Päringud: [email protected]

Tagasiside