Riigikogu esimehe Eiki Nestori ja väliskomisjoni kohtumisel Türgi parlamendi väliskomisjoni liikmetega räägiti headest kahepoolsetest suhetest, koostööst NATOs, Türgi püüdlustest ühineda Euroopa Liiduga ning Süüria kriisi lahendamisest.

Nestor ütles kohtumisel, et Eesti on väike riik, kes on huvitatud, et kõik rahvusvahelised lepingud toimiksid ja nendest peaksid kinni kõik osapooled. „Jälgime tähelepanelikult, mis toimub maailmas, sealhulgas Süürias,“ ütles Nestor. „Leiame, et probleemide lahendamise parim võimalus on rahvusvaheline koostöö.“

Väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson kinnitas kohtumisel kolleegidele, et Eesti võtab NATOsse kuulumist väga tõsiselt ja otsib igat võimalust, et koos liitlastega alliansi tugevdada. „Eesti ja Türgi on NATO piiririigid, kes saavad ja peavad vahetama kogemusi, kuidas seista vastu regionaalsetele ja globaalsetele julgeolekuohtudele,“ sõnas komisjoni esimees. Samas on Mihkelsoni sõnul rahvusvahelisel areenil palju väljakutseid, nagu kliimasoojenemine ja energiajulgeolek, mida saab lahendada vaid kõigi osapoolte koostöös.

Rääkides rahvusvahelise kaubanduse tulevikust rõhutas Mihkelson, et reeglitel põhinev maailmakord on ainumõeldav tee, kuidas riigid saavad omavahel suhelda. „Eesti ja Türgi huvides on kaubavahetuse elavdamine ja see saab toimuda vaid kokkulepitud reeglite alusel olgu see Euroopa Liidu raamistikus või Maailma Kaubandusorganisatsioonis,“ tõdes Mihkelson.

Mihkelson kinnitas, et Türgi on Euroopa Liidu oluline koostööpartner ja Eesti toetab Euroopa Liidu ja Türgi vaheliste heade suhete jätkumist, sest see on mõlema riigi huvides.

Komisjoni liikmed mõistsid Türgi kolleegide muret, et riigi püüdlused liituda Euroopa Liiduga on kestnud väga kaua ja see mõjub negatiivselt avalikule arvamusele. Samuti jagati seisukohta, et rahvusvaheline üldsus peab rohkem tähelepanu pöörama võitlusele terrorismiga ning üle seitsme aasta kestnud ulatusliku rändesurve põhjustanud Süüria kriisile tuleb leida lahendus.

Mihkelson tunnustas Türgit Süüria põgenike abistamisel ja märkis, et 2016. aastal sõlmitud rändekokkulepe Euroopa Liiduga on olnud positiivne ja toimiv. Türgi on vastu võtnud 3,5 miljonit peamiselt Süüriast pärit põgenikku. Nende abistamiseks on Euroopa Liit eraldanud kolm miljardit eurot ja maksab Türgile veel sama summa, millest ligi 1,5 miljonit eraldab Eesti.

Türgi parlamendi väliskomisjoni esimees Volkan Bozkır õnnitles Eestit käesoleva ja Riigikogu saabuva 100. sünnipäeva puhul ning tõi huvitava faktina välja, et Türgi parlament alustas tegevust Riigikoguga samal kuupäeval – 23. aprillil 1920.

Väliskomisjoni kohtumisel osalesid komisjoni aseesimees Keit Pentus-Rosimannus, liikmed Oudekki Loone, Mart Nutt, Valdo Randpere, Andres Herkel ja Henn Põlluaas.

Riigikogu väliskomisjoni kutsel Eestis visiidil viibiv Türgi parlamendi delegatsioon kohtub Eestis ka välisminister Sven Mikseri ja kaitseminister Jüri Luigega. Riigikogu tööd tutvustas delegatsioonile Eesti-Türgi parlamendirühma esimees Tiit Terik.

Kohtumiste fotod.

Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
631 6356, 515 3903
[email protected] 
Päringud: [email protected]

 

Tagasiside