Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson ja riigikaitsekomisjoni esimees Enn Eesmaa rõhutasid kohtumisel Prantsuse Senati välis- ja riigikaitsekomisjoni esimehe Christian Camboniga Eesti ja Prantsusmaa vahelise kaitsekoostöö ja liitlassuhete olulisust.

Mihkelson tänas ametikaaslast Prantsusmaa kaitsealase toetuse eest, mida osutatakse liitlasele Eestile. „Prantsusmaa panustab märkimisväärselt Eesti ja teiste Balti riikide julgeoleku tagamisse NATO vägede koosseisus, Eesti kaitseväelased osalevad omakorda koos prantslastega operatsioonidel NATO lõunatiivas,“ märkis ta. „Kahe riigi kaitsekoostöö on seni olnud tihe ja edukas. Loodame seda samamoodi jätkata ning veelgi tugevdada, sest rahvusvahelisi väljakutseid ei jää vähemaks,“ lisas väliskomisjoni esimees.  

Mihkelson rõhutas ka parlamentide omavahelise koostöö väärtust ning märkis, et taas loodetakse kohtuda juba sügisel, kui toimub eeldatavasti kolme Balti riigi väliskomisjonide esimeeste ühisvisiit Pariisi.

„Eesti kaitsepoliitika ja turvalisuse nurgakivi on NATO. Seega on NATOs toimuv Eestile erakordselt tähtis,“ toonitas riigikaitsekomisjoni esimees Enn Eesmaa. Ta märkis, et Eesti hindab kõrgelt Prantsusmaa panust kaitsekoostöösse ning seda, et viimaste aastate jooksul on Prantsusmaast saanud üks meie lähematest liitlastest.

Kõne all oli ka panustamine kaitsekuludesse. Eesmaa sõnul on Eesti jaoks tähtis, et need moodustaksid minimaalselt kaks protsenti sisemajanduse kogutoodangust. „Teeme kõik, et see number jääks samaks ning võimalusel isegi tõuseks,“ rõhutas ta.  

Samuti vahetati kogemusi parlamentide tegevuse ja töökorralduse kohta. Kõneldi ka suhetest Venemaaga, koostöövõimalustustest kultuurivaldkonnas ning suhetest Ameerika Ühendriikide uue administratsiooniga.

Prantsuse Senati välis- ja riigikaitsekomisjoni esimees tänas Eestit aktiivse osaluse eest erinevates sõjalistes operatsioonides ning kinnitas, et Eesti ja Prantsusmaa jagavad samu väärtusi.

Kohtumisel osalesid veel väliskomisjoni aseesimees Mihhail Lotman ning komisjoni liige ja Eesti-Prantsusmaa parlamendirühma aseesimees Raivo Tamm.

Camboni visiit jätkub homme külaskäiguga Tapa sõjaväelinnakusse ning esmaspäeval NATO Kooperatiivse Küberkaitse Kompetentsikeskuse külastusega. Samuti on kavas kohtumised välisminister Eva-Maria Liimetsa ning kaitseminister Kalle Laanetiga.

Kohtumise fotod (autor: Erik Peinar, Riigikogu)

Riigikogu pressiteenistus
Liisa Johanna Lukk
tel 631 6456, 53 310 789
e-post [email protected]
päringud [email protected]

Tagasiside