Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu väliskomisjoni esimees Hannes Hanso osaleb täna ja homme Põhja- ja Baltimaade parlamentide väliskomisjonide esimeeste kohtumisel, mis seekord leiab aset Põhja-Jäämeres Norra kuningriigi kontrollitavas Teravmägede saarestikus Svalbardis, kus osalejad arutavad olukorda Venemaal ja Ukrainas, Arktikaga seotud küsimusi ning radikaliseerunud välisvõistlejate küsimust.

Tegemist on Riigikogu uue kooseisu väliskomisjoni esimehe esimese välisvisiidiga, kus ta kohtub oma kolleegidega Lätist, Leedust, Taanist, Rootsist, Norrast, Soomest ja Islandilt.

Osalejad arutavad olukorda Venemaal ja Ukrainas. „Euroopa ühtsuse säilitamine Venemaa küsimuses on põhimõttelise tähtsusega,“ ütles Hanso. „Ukrainal, nagu igal teisel suveräänsel riigil, on õigus territoriaalsele puutumatusele ja selle rikkumine ei saa jääda sanktsioneerimata.“

Hanso sõnul on Ukraina rahval võõrandamatu õigus ise oma valikuid teha ning kellelgi ei ole õigust seda riiki nende valikute tegemisel survestada. „Kui Ukraina soovib jätkata Euroopa integratsiooni teed ning selleks vajalikke reforme ellu viia, siis on selge, et meie neid selles toetame,“ sõnas Hanso.

Kohtumisel tulevad arutlusele ka erinevad Arktikaga seotud küsimused alates loodusvarade kasutamisest kuni poliitilise ja majandusliku arenguni.

Hanso sõnul võib Arktikast saada maailma järgmine geopoliitiline võitlustander, kus põrkuvad erinevate riikide strateegilised huvid. „Paraku näeme täna üha rohkem märke sellest, et Arktika regioonis toimub Venemaa militaarkohaloleku aktiivne suurendamine. Seda tendentsi ei saa kuidagi soovitavaks pidada. Usun, et seda seisukohta jagavad kõik Balti ja Põhjamaade kolleegid,“ lisas Hanso.

Eraldi käsitletakse kohtumisel Põhja- ja Baltimaadest pärit radikaliseerunud välisvõitlejate teemat. „See on teema, mis tekitab mitmeid seadusandlikke küsimusi, mida peame ka Eestis lahendama asuma,“ ütles väliskomisjoni esimees.

ÜRO värske raporti järgi on kodumaalt Al-Qaida, Islamiriigi ja muude rühmituste ridadesse võitlema läinute arv tõusnud üle 25 000, paraku on nende hulgas ka inimesi siinsest regioonist.

Põhja- ja Baltimaade parlamentide väliskomisjonide esimeeste kohtumised toimuvad regulaarselt kaks korda aastas. Eelmine kohtumine toimus eelmise aasta sügisel Leedus Trakais. Seekord on eesistuja rollis Norra parlament, kes kutsus külalised Põhja-Jäämere saarestikus asuvasse Svalbardi.

Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
T: 631 6356; 51 53 903
[email protected]

Tagasiside