Euroopa parlamentide väliskomisjonide esimehed kutsuvad sotsiaalmeediaplatvorme üles Kremli desinformatsiooni ohjeldama ning tugevdama Euroopa ja Venemaa inforuumi.

„Pöördume teie poole, kui käimas on Venemaa sissetung Ukrainasse – suurim sõda Euroopas pärast Teist maailmasõda, agressioonisõda demokraatliku riigi vastu. Oleme näinud, et sel ajal, kui Ukraina on piiramisrõngas, jätkab Venemaa nii avalike kui ka varjatud vahendite kasutamist, et külvata konfliktiga seoses segadust ja hirmu ning levitada eksitavaid narratiive, mille eesmärk on õigustada ja põhjendada Venemaa ebaseaduslikku tegevust Ukrainas nii rahvusvahelise kogukonna ees kui ka Venemaa riigisiseses inforuumis.

Kodumaal on Venemaa valitsus püüdnud kontrollida teavet Ukraina sõja kohta ja takistada sõjavastaseid meeleavaldusi. Venemaa toetatud meediateated, milles esitati valeväiteid, nagu viiks Ukraina valitsus läbi tsiviilelanike genotsiidi, levisid Twitteris ja Facebookis kontrollimatult ja vastuväideteta. Vene valitsuse videod YouTube’is, sealhulgas Vladimir Putini kõned, said Lääne reklaamiandjatelt raha. Kontrollimata TikToki videod väidetavatest reaalajas toimuvatest lahingutest olid hoopis varem tehtud ülesvõtted, mis sisaldasid töödeldud pilte ja helisid konfliktipiirkonnast. Venemaa viis peamist riiklikult toetatud rahvusvahelist meediakanalit on kasutanud Facebooki ja Twitterit, et jagada valeteateid, milles väidetakse, et Ukraina sõjavägi on toime pannud provotseerimata rünnakuid Venemaaga liitunud jõudude vastu. Nad on avaldanud ka arvamust, et NATO riigid kavatsevad niinimetatud vale lipu all toimuva operatsioonina panna Donetskis ja Luganskis toime keemiarelvarünnakuid, et kahjustada Venemaa mainet. See infosõda on olnud kattevarjuks ja kesksel kohal selle sissetungi jaoks ettekäände loomisel ning on jätkuvalt oluline osa Kremli tegevusest oma agressioonisõja õigustamiseks ja selle käigus toime pandud kuritegude varjamiseks.

Samal ajal kui Vene vägede julmus kasvab iga päevaga ja Vene õhujõud külvavad hävingut Ukraina linnadele, jätkavad Venemaa valitsus ja selle riiklikult toetatud kanalid valede ja eksitavate väidete levitamist käimasoleva sissetungi õigustamiseks. Kujutades Ukraina valitsust ja Ukraina riiki tervikuna võimalikult negatiivses valguses – ja ametlikult seostades Venemaa riiklikult väljakuulutatud sõjalised eesmärgid “denatsifitseerimise” ja “demilitariseerimisega”. Selle sõja aluseks on valed nii Ukraina ajaloo kui praeguse olukorra kohta.

Pöördume teie poole palvega tegutseda kohe ja takistada oma platvormide ärakasutamist, et mitte saada kaasosaliseks kuritegelikus sõjas, mis on juba toonud kujuteldamatuid kannatusi, surma ja hävingut.

Kutsume teid üles oluliselt laiendama jõupingutusi Venemaa valede tuvastamiseks ja takistama oma platvormide ärakasutamist selles konfliktis.

Kutsume teid üles ennetavalt peatama või blokeerima kõik kontod, mis tegelevad agressioonisõdade, sõjakuritegude ja inimsusevastaste kuritegude eitamise, ülistamise või õigustamisega, Venemaa ja Valgevene valitsusasutuste ametlikud kontod, riigi kontrolli all oleva meedia ning nende riikide juhtkonna ja nende lähikondlaste isiklikud kontod, järgima otsust piirata Venemaa riiklikult kontrollitavat meediat ja takistama neil teie teenuste kasutamist nendest piirangutest kõrvalehoidmiseks. Lisaks palume teil kiiresti kohandada oma soovitusalgoritme, et aidata kasutajatel leida usaldusväärset teavet Ukraina sõja kohta ja teavitada kasutajaid, kes puutuvad kokku desinformatsiooniga.

Oleme teiega täielikult solidaarsed teie jõupingutustes seista vastu Venemaa valitsuse püüdlustele tsenseerida teie platvorme või piirata neile ligipääsu Venemaa territooriumil Venemaa kodanike, kodanikuühiskonna ja sõltumatu meedia jaoks. Oleme valmis teid igal võimalikul viisil abistama.

Külma sõja ajal ei oleks lääneriikide valitsused ega inimesed lubanud avaldada selliseid nõukogude propagandaväljaandeid nagu “Pravda”. Peame vaba maailma taas kord üheskoos kaitsma.“

Pöördumise tekst ja allakirjutanute nimed

Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
tel 631 6356, 515 3903
[email protected]
päringud: [email protected]

Tagasiside