Euroopa 16 riigi väliskomisjonide ja Euroopa Liidu asjade komisjonide esindajad saatsid täna Euroopa Liidu juhtidele avaliku kirja, kus kutsuvad ühendust korraldama Serbia parlamendi- ja kohalikel valimistel toimunud väidetavate valimispettuste kohta sõltumatu uurimise.

Parlamendisaadikud kutsuvad ELi korraldama kõigi teatatud valimisrikkumiste ja väidetavate pettuste sõltumatu uurimise, arvestades süüdistusi laiaulatusliku valimiste manipuleerimise kohta 17. detsembril toimunud valimistel. „Meie ühine eesmärk on näha Serbiat ELi liikmena praeguse aastakümne jooksul. Selle vajalikuks eelduseks on toimiv demokraatia ja õigusriik. Rahvusvahelise valimiste vaatlusmissiooni ja sõltumatute kodanikuühiskonna vaatlejate täheldatud laiaulatuslik valimiste manipuleerimine on vabade, võrdsete ja salajaste valimiste põhimõtete selge rikkumine ning ei ole selle nõudega kooskõlas,“ märgivad saadikud, kelle sõnul tekitab see tõsist muret valimistulemuste legitiimsuse pärast.

Avaliku kirja kohaselt näitavad kõnealused sündmused ja neile järgnenud riigi repressiivne reaktsioon riigi autokraatliku arengu edasist eskaleerumist. „See areng hõlmab Serbia jätkuvat koostööd Venemaa Föderatsiooniga, hoolimata Venemaa agressioonisõjast Ukraina vastu. See kujutab endast äärmiselt tõsist ohtu kogu Lääne-Balkani piirkonna stabiilsusele. Kui Euroopa ei reageeri praegu ühiselt, toob see tulevikus kaasa naaberriikide poliitiliste jõudude samasuguse tegevuse,“ ütlevad Euroopa parlamendiliikmed kirjas.

Saadikud kutsuvad ELi toetama Euroopa Parlamendi sõltumatut uurimist väidetavate valimispettuste kohta, koostama nimekirja soovitustest, et tagada vabad, võrdsed ja salajased valimised, ning seadma edasise rahastamise ja ühinemisprotsessi edenemise tingimuseks nende rakendamise enne järgmisi valimisi. Sõltuvalt uurimise tulemustest kutsuvad nad ELi nõudma uute valimiste läbiviimist.

Euroopa Komisjoni presidendile, Euroopa Parlamendi presidendile, Euroopa Ülemkogu eesistujale, välisasjade kõrgele esindajale ning ELi eriesindajale saadetud kirja on allkirjastanud 24 parlamendisaadikut Eestist, Horvaatiast, Iirimaalt, Itaaliast, Kreekast, Leedust, Luksemburgist, Lätist, Moldovast, Poolast, Prantsusmaalt, Saksamaalt, Taanist, Tšehhist, Ukrainast ja Ühendkuningriigist ning Euroopa Parlamendist. Eestist kirjutas avalikule kirjale alla Riigikogu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson.

Avaliku kirja täistekst

Riigikogu pressiteenistus
Karin Kangro
631 6356, 520 0323
[email protected]
päringud: [email protected]

Tagasiside