Euroopa parlamendikomisjonide juhid nõuavad Gruusia valimiste rahvusvahelist uurimist
Riigikogu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson ja Euroopa Liidu asjade komisjoni esimees Peeter Tali tegid koos 28 Euroopa kolleegiga ühisavalduse, kus nõuavad Gruusia parlamendivalimiste eel ja ajal toime pandud rikkumiste uurimiseks sõltumatu rahvusvahelise uurimiskomisjoni loomist.
Komisjonide juhid 18 riigi parlamendist ja Euroopa Parlamendist avaldasid kahetsust, et Gruusia demokraatias on toimunud tagasilangus, sealhulgas on vastu võetud Euroopa-vastased õigusaktid, mis piiravad sõltumatute kodanikuühiskonna organisatsioonide ja inimõiguste tegevusruumi. Samuti väljendasid nad muret, et 26. oktoobri parlamendivalimisi Gruusias iseloomustas enneolematu arv intsidente ja süstemaatilisi rikkumisi, millest rahvusvahelised vaatlejad teatasid. Saadikute sõnul on valimiste ausus ja õigusriigi põhimõtete järgimine Euroopa väärtuste lahutamatu osa ja põhialus, millest kinni pidamist Gruusia kui ELi kandidaatriik peab tõestama.
Parlamendisaadikud toonitasid avalduses, et kõiki väiteid valimistega manipuleerimise kohta, eriti seoses valijate hirmutamise ja häälte ostmisega, tuleb läbipaistvalt uurida. Nad märkisid, et kuna süüdistused on sedavõrd tõsised, saab valimistega ning kõikide valimiseelsel perioodil ja valimiste ajal toimunud rikkumistega tegeleda ja neid lahendada vaid sõltumatu rahvusvaheline uurimine.
Komisjonide juhid nõudsid Gruusia ametivõimudelt hääletamisprotokollide kättesaadavaks ja avalikult läbipaistvaks muutmist, et iga valija saaks kontrollida, kas teave tema hääletamise toimumise, aja ja koha kohta on faktiliselt õige. Samuti nõudsid nad selliste õigusaktide kehtetuks tunnistamist, mis kahjustavad Gruusia kodanike ja organisatsioonide põhiõigusi ja -vabadusi ning on ELi aluseks olevate väärtuste ja põhimõtetega vastuolus.
Lisaks kutsusid saadikud ühisavalduses ELi ja Atlandi-üleseid liitlasi üles kehtestama sanktsioone Gruusia valimisprotsessi rikkumiste eest vastutavatele ametnikele ja poliitilistele juhtidele, sealhulgas Bidzina Ivanišvilile. Nad kutsusid üles külmutama kõik ELi vahendid, mis on seotud Gruusia riiklike ja avalike institutsioonide abi- ja koostööprojektidega, välja arvatud projektidega, mis on pühendatud kodanikuühiskonna toetamisele ja õigusriigi struktuuride loomisele.
„Samal ajal kutsume rahvusvahelisi partnereid üles suurendama rahalist abi Gruusia kodanikuühiskonnale ja sõltumatule meediale, lähtudes demokraatia ja õigusriigi põhimõtete austamisest,“ ütlesid nad ning pidasid vajalikuks vaadata uuesti läbi Gruusiaga kehtestatud viisanõude kaotamise kord, välistamata selle täieliku peatamise võimalust, kui eelnimetatud tingimused pole täidetud.
Saadikud kinnitasid ühtlasi, et jätkavad Gruusia rahva ja nende Euroopa-meelse valiku toetamist. „Samuti jätkame Gruusia iseseisvuse, suveräänsuse ja tema rahvusvaheliselt kehtestatud piirides territoriaalse terviklikkuse vankumatut toetamist,“ kinnitasid nad.
Koos Mihkelsoni ja Taliga kirjutasid avaldusele alla 30 komisjonide juhti ja liiget Euroopa Parlamendist ning Austria, Belgia, Eesti, Hispaania, Hollandi, Iirimaa, Itaalia, Leedu, Luksemburgi, Läti, Moldova, Poola, Prantsusmaa, Rootsi, Saksamaa, Soome, Tšehhi ja Ukraina parlamendist.
Ühisavaldus eesti ja inglise keeles
Riigikogu pressiteenistus
Karin Kangro
631 6356, 520 0323
[email protected]
päringud: [email protected]