Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Eesti, Läti, Poola, Tšehhi, Slovakkia ja Ungari parlamentide väliskomisjonide esimehed arutasid tänasel videokohtumisel rahvusvahelise ja regionaalse koostöö teemadel. Arutelu keskmes olid arengud Valgevenes, Armeenia ja Aserbaidžaani konflikt, okupeeritud Ida-Ukraina ning võimalused, mida saab koos teha regionaalse julgeoleku suurendamiseks.

Väliskomisjoni esimehe Enn Eesmaa sõnul on praegune rahvusvaheline olukorda nõnda mitmekihiline, et erinevatel teemadel on vajalik oma piirkonna liitlastega koostööd teha.

Eesmaa tõi esile parlamentaarse diplomaatia tähtsuse rahvusvaheliste probleemide lahendamisele kaasaaitamisel. „Leian, et meie piirkonna parlamendisaadikute südameasjaks peaks olema Valgevene kodanikualgatuse toetamine,“ lausus Eesmaa.

Eesmaa tõdes, et tore oli kuulda kolleegide positiivset suhtumist Eesti eestvedamisel 19. oktoobril toimuvale Kolme mere virtuaalsele tippkohtumisele ja foorumile. „Oleme väga rahul, et tööle on hakanud Kolme mere investeerimisfond, mis võimaldab edasi minna piirkonna jaoks oluliste ühenduvuse projektidega,“ sõnas Eesmaa.

Kohtumise alguses tervituseks sõna võtnud Riigikogu esimees Henn Põlluaas rõhutas, et rahvusvahelise koostöö alus on usaldus. „Usaldus, vastupidavus ja ühenduvus peaksid olema meie tulevikuplaanide võtmesõnad,“ ütles ta.

Põlluaas tõdes, et koroona pandeemia on meie jaoks küll palju muutunud, kuid põhiprobleemid jäävad samaks. „Meie, seadusandjad, peaksime nõudma rahvusvahelise õiguse järgimist igalt globaalse kogukonna liikmelt. Jõhkra jõu kasutamine tuleb hukka mõista ja karistada, hoolimata kurjategija suurusest,“ ütles ta.

Põlluaas lisas, et meie riigid seisavad täna silmitsi mitmete ühiste väljakutsetega. „Traditsioonilised kristlikud Euroopa väärtused, rahvuslik identiteet ja suveräänsete riikide õigus ise otsustada – kõik eeltoodu on viimastel aastatel suures osas kahtluse alla seatud,“ märkis Riigikogu esimees. Põlluaasa sõnul peame me nendele asjadele tõsiselt mõtlema.

Kohtumise kokkukutsujad olid Läti ja Poola parlamendi väliskomisjoni esimehed.

Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
tel 631 6356, 515 3903
e-post [email protected]
päringud [email protected]

Tagasiside