Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Eesti, Läti, Leedu ja Soome parlamentide väliskomisjonide delegatsioonid viibivad tänasest kuni pühapäevani ühisel visiidil Ukrainas, et avaldada toetust Ukrainale ja saada kohapeal ülevaade sõja hetkeolukorrast.

„Avaldame visiidiga toetust Ukraina rahvale, kes on oma vabaduse ja riigi territoriaalse terviklikkuse ja demokraatia säilimise nimel on toonud ja toob jätkuvalt väga suuri ohvreid. Meie eesmärk on Ukrainat sõja võitmisel ja selle tagajärgedega toimetulekul kõigil võimalikel viisidel aidata,“ kinnitavad nelja riigi väliskomisjonide juhid.

Komisjonide esimehed mõistavad hukka Venemaa relvajõudude Ukrainas toime pandud rahvusvahelise õiguse pideva rikkumise ja sõjakuriteod. Veebruarist saadik on Venemaa provotseerimata sõjalise rünnaku tagajärjel olnud sunnitud oma kodudest lahkuma 12 miljonit ukrainlast ja üle viie miljoni on pidanud põgenema oma kodumaalt. „Inimõiguste grupid ja rahvusvahelised vaatlusmissioonid on tuvastanud Venemaa relvajõudude korda saadetud sõjakoledusi Ukraina tsiviilisikute vastu, neid on piinatud, vägistatud, mõrvatud ja neid on massiliselt kinni hoitud niinimetatud filtreerimiskeskustes ja ka küüditatud. See on andestamatu,“ sõnavad delegatsioonide juhid.

Nelja riigi väliskomisjonide esimehed toonitavad, et agressiooni hind Venemaale tuleb tõsta nii kõrgele kui võimalik. „Euroopa Liit on Venemaa survestamiseks vastu võtnud seitse sanktsioonipaketti. Viimase, 21. juulil kehtima hakanud  sanktsioonipaketiga keelati teise Venemaa tähtsaima ekspordiartikli, Vene kulla import ning keelati ka Venemaa ühe suurima panga Sberbanki tehingute tegemine väljapool Venemaad, kuid sellest ei piisa. Jätkame ettepanekute tegemist järgmistesse sanktsioonipakettidesse karmide ja tõhusate sanktsioonide kehtestamiseks,“ sõnasid esimehed.

Eesti, Läti, Leedu ja Soome delegatsioonid kohtuvad visiidil Ukraina ametikaaslastega ning tutvuvad Venemaa relvajõudude korda saadetud purustustega Irpinis, Borodjankas ja Tšernihivis ning Buchas käiakse ka sõjas hukkunute ühishaual.

Nelja riigi delegatsioone juhivad visiidil Eesti väliskomisjoni juht Marko Mihkelson, Leedu väliskomisjoni esimees Laima Liucija Andrikienė, Läti väliskomisjoni esimees Rihards Kols ja Soome parlamendi väliskomisjoni esimees Jussi Halla-aho.

Riigikogu pressiteenistus
Maris Meiessaar
tel 631 6353, 5558 3993
e-post [email protected]
päringud [email protected]

 

Tagasiside