Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu väliskomisjoni liikmed arutasid täna kohtumisel Soome parlamendi väliskomisjoni delegatsiooniga Venemaa agressioonisõda ja selle mõjusid maailma julgeolekuolukorrale ning rõhutasid, et Venemaa peatamiseks peavad liitlased tegema Ukraina toetamisel senisest rohkem.

Väliskomisjoni esimehe Marko Mihkelsoni sõnul ei ole liitlased teinud kõike, mis võimalik, et toetada Ukrainat võitluses agressioonisõda jätkava Venemaaga. Tema sõnul nägid komisjoni liikmed märtsi lõpus toimunud visiidil Ukrainasse, et kuigi rindel on puudus laskemoonast ja relvadest, püsib ukrainlaste kaitsetahe kõrge. „Ukrainlased võitlevad lõpuni, sest nad saavad aru, mis juhtub vastasel juhul nende laste ja peredega,“ märkis ta.

Saadikud tõid esile Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenskõi öeldu, et kui Ameerika Ühendriigid lõpetavad Ukraina toetamise, kaotab Ukraina sõja. „Liitlastena pole me teinud kõike, mis võimalik, et Ukrainat toetada. Me peame tegema palju rohkem,“ rõhutas Mihkelson ja lisas, et kui Venemaad Ukrainas ei peatata, jätkab Venemaa Euroopa julgeolekuarhitektuuri hävitamist.

„Meil on praegu ainulaadne võimalus näidata Venemaale, kus on tema piirid – aidata kaasa, et Ukraina võidaks sõja, Ukraina lipp lehviks taas Krimmis ja Sevastopolis ning Ukraina oleks integreeritud nii NATOsse kui ka Euroopa Liitu,“ ütles Mihkelson.

Eesti ja Soome väliskomisjoni liikmed arutasid kohtumisel ka edasisi võimalikke arenguid Venemaal ja Valgevenes, rääkisid olukorrast Lähis-Idas ja arutasid Hiina strateegilisi eesmärke. Samuti käsitleti Soome NATOga liitumist ja 2025. aasta eesistumist Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsioonis.

Lisaks Mihkelsonile osalesid kohtumisel väliskomisjoni aseesimees Henn Põlluaas ning liikmed Maria Jufereva-Skuratovski, Ester Karuse, Eerik-Niiles Kross ja Luisa Rõivas.

Eesti ja Soome parlamendi väliskomisjon on teinud aastaid regulaarselt koostööd ja pidanud iga-aastaseid töökohtumisi. Komisjonide järgmine kohtumine toimub Helsingis.

Fotod (autor: Erik Peinar / Riigikogu Kantselei)

Riigikogu pressiteenistus
Karin Kangro
631 6356, 520 0323
[email protected]
päringud: [email protected]

Tagasiside