Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson, Läti Seimi väliskomisjoni esimees Rihards Kols ja Leedu Seimi väliskomisjoni esimees Žygimantas Pavilionis tegid ühisavalduse, kus mõistavad jõuliselt hukka Iraani hiljutised rünnakud Iisraeli vastu ja kutsuvad üles Iraani vastu ulatuslikke sanktsioone kehtestama.

Väliskomisjonide juhid viitavad avalduses, et eile hommikul pani Iraan koos oma Jeemenist, Süüriast ja Iraagist tegutsevate käsilastega toime pretsedenditu õhurünnaku Iisraeli vastu, ning rõhutavad, et selline tegevus on nii rahvusvaheliste õigusnormide kui ka ÜRO põhikirja aluspõhimõtete räige rikkumine, mis seab tõsiselt ohtu ülemaailmse rahu ja julgeoleku.

Esimehed osutavad avalduses, et Iraani võetud agressiivne hoiak, mida tugevdab tema pikaajaline terrorismi toetamine vahendajaorganisatsioonide kaudu, annab talle selgelt juhtiva rolli piirkondliku ebastabiilsuse ja rahvusvahelise terroristliku tegevuse edendamises. „Vaatamata Iraani vastupidistele väidetele lükkab Iraani ajalooline toetus Iisraeli vastu terroriakte sooritavatele rühmitustele ümber kõik kinnitused mitteagressiivsusest. Selliste vaenulike tegude tulemus on ainult Lähis-Ida edasine destabiliseerimine ja ülemaailmse julgeoleku veelgi suuremasse ohtu seadmine,“ märgivad esimehed.

Avalduses toonitatakse, et esmatähtis on, et rahvusvaheline kogukond reageeriks nendele provokatsioonidele ühtselt ja viivitamatult. „Iraani tegevus, mis on osa laiemast agressiivsest käitumismustrist, tõstab esile tema rolli uue kurjuse telje keskmena koos Venemaaga. See liit kujutab endast sügavat ja suurenevat ohtu ülemaailmsele julgeolekule, õõnestades süstemaatiliselt riikide suveräänsust ja rahvusvahelise korra stabiilsust,“ seisab avalduses.

Väliskomisjonide esimehed kutsuvad üles kehtestama Iraani vastu ulatuslikud sanktsioonid, sealhulgas nimetama Islami Revolutsioonilise Kaardiväe terroristlikuks organisatsiooniks. „Seda on vaja teha, kuna Iraan on jätkuvalt toetanud terroristlikku tegevust ja osaleb otsestes agressioonitegudes suveräänsete riikide vastu. Hiljutised rünnakud toovad esile selle, et Iraani strateegiline võimekus, sealhulgas tema tuumapüüdlused, on kriitilise tähtsusega, ning rõhutavad vajadust kiireloomuliste ja otsustavate vastumeetmete järele.“

Esimehed kinnitavad avalduses oma pühendumust ülemaailmse julgeoleku säilitamisele ja edasise eskaleerumise vältimisele Lähis-Ida piirkonnas ning rõhutavad vajadust ülemaailmse kogukonna kooskõlastatud ja jõulise reareageerimise järele seoses Iraani ja mitmesuguste rühmituste koostööga terrorismi ja ebastabiilsuse jätkamise nimel.

Avalduses väljendatakse solidaarsust Iisraeli rahvaga ja kõigiga, kes püüdlevad rahu ja stabiilsuse poole vastukaaluks terrorismile ja agressioonile. Samuti kutsutakse demokraatlikke riike kogu maailmas kindlalt ja tugevalt kokku hoidma, ühendatuna oma otsustavuses kaitsta vabaduse, õigluse ja õigusriigi põhimõtteid, mis on meie ülemaailmse kogukonna aluseks.

Ühisavalduse täistekst eesti ja inglise keeles

Riigikogu pressiteenistus
Merilin Kruuse
631 6592, 510 6179
[email protected]
päringud: [email protected]

Tagasiside