Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu väliskomisjon lõpetas kolmepäevase visiidi Washingtoni, kus kohtuti Ameerika Ühendriikide Kongressi, administratsiooni ja valitsusväliste organisatsioonide esindajatega ning Välis-Eesti kongukonnaga.

Visiidi eesmärgiks oli rõhutada atlandiülese koostöö tähtsust ja vahetada arvamusi erinevatel rahvusvahelistel teemadel. Kohtumiste peateemadeks kujunesid Euroopa ja Ameerika Ühendriikide koostöö võimalused, sh Eesti ja Ameerika Ühendriikide poliitiliste ja majanduslike suhete areng. Samuti käsitleti president George W. Bushi hiljutist kõnet Riias, võimaliku viisavabaduse temaatikat, aga ka arenguid Venemaal, Gruusias, Ukrainas, Usbekistanis ja teistes piirkonna riikides.

Väliskomisjoni esimees Enn Eesmaa tänas Ameerika Ühendriikide kolleege pikaajalise toetuse eest ja kinnitas Eesti, kui NATO ja Euroopa Liidu liikmeriigi jätkuvat valmisolekut suhete edasiarendamiseks nii kahepoolselt kui rahvusvahelisel tasandil.

Esindajatekoja väliskomisjoni Euroopa ja uute ohtude alakomitee esimees Elton Callegly tõstis esile Eesti head ettevalmistust NATOga liitumisel ning tänas Eestit panuse eest Afganistani ja Iraagi missioonidel. Ta rõhutas, et Euroopa ja Ameerika Ühendriikide koostöö terrorismivastases võitluses on esmatähtis ning igal riigil on selles oma osa.

Kohtumisel kongresmenide John Shimkuse ja Dennis Kucinichiga, Kongressi Balti sõprusgrupi kaasesimeestega, käsitleti muuhulgas Eesti, Läti, Leedu okupeerimise hukkamõistmise resolutsiooni projekti, mis on hetkel arutlusel Esindajatekojas ja mille Senat hiljuti heaks kiitis.

Kongressi liige ja OSCE Parlamentaarse Assamblee president Alcee Hastings tutvustas külalistele eelseisva OSCE Parlamentaarse Assamblee Washingtonis toimuva istungjärgu ettevalmistamist ja kinnitas, et kavatseb sel aastal Eestit külastada.

Väliskomisjoni delegatsioon kohtus ka Ameerika Ühendriikide Julgeolekunõukogu Euroopa ja Euraasia asjade peadirektori Kurt Volkeri, välisministeeriumi esindajate ja Brookingsi Instituudi direktori Strobe Talbottiga ning külastas Ameerika Ühendriikide Rahvuslikku Kaitseülikooli.

Visiit jätkub New Yorgis, kus peateemadeks ÜRO reform, Julgeolekunõukogu ja arengukoostöö.

Väliskomisjoni delegatsiooni kuuluvad lisaks komisjoni esimehele Enn Eesmaale liikmed Toomas Alatalu, Andres Herkel ja Ela Tomson.

Lisainfo: Birgit Keerd-Leppik

Tagasiside