Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu põhiseaduskomisjon otsustas saata täiskokku esimesele lugemisele 54 Riigikogu liikme algatatud Eesti Vabariigi Põhiseaduse ja Eesti Vabariigi Põhiseaduse rakendamise seaduse muutmise seaduse eelnõu (775 SE). Eelnõu on täiskogus 16. juunil. Komisjoni ettepanek on eelnõu esimene lugemine lõpetada. Muudatusettepanekute tähtaeg eelnõule on 1. september.

Komisjoni esimehe Väino Linde kinnitusel soovib komisjon peale esimest lugemist eelnõuga kaasnevaid mõjusid põhjalikult analüüsida ja kaasata eelnõu arutellu ka eksperdid.
 
Eelnõu eesmärk on valimisaastate arvu vähendamine, vähendamata sealjuures valimiste arvu. Selle saavutamiseks valitaks alates 2027. aastast Riigikogu ja kohalikud volikogud korraliselt alati samal aastal, neist esimene märtsis ja teised oktoobris, ning alates 2029. aastast Euroopa Parlamendi saadikud ja president korraliselt samuti alati ühel aastal.
 
Riigikogu põhiseaduskomisjon otsustas samuti saata esimesele lugemisele Reformierakonna fraktsiooni, Isamaa ja Res Publica Liidu fraktsiooni, Erakond Eestimaa Rohelised fraktsiooni ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsiooni algatatud Vabariigi Presidendi valimise seaduse muutmise seaduse eelnõu (776 SE), mis komisjoni ettepaneku kohaselt on täiskogu päevakorras samuti 16. juunil.
 
Eelnõu täpsustab korda, mille järgi valitakse kohaliku omavalitsuse volikogu esindajad presidenti valivasse valimiskokku. Eelnõu sätestab, et esindajate valimine toimub volikogus ühes hääletusvoorus ja igal volikogu liikmel on üks hääl. Valituks osutub enim hääli saanud kandidaat või kandidaadid. Algataja hinnangul soosib see suuremates omavalitsustes valijameeste valimisel senisest paremini demokraatia põhimõtete järgimist ja opositsiooni proportsionaalset esindatust.
 
Riigikogu pressitalitus
 
Tagasiside