Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Neljapäeval, 12. juunil toimunud Vahemere Liidu Parlamentaarse Assamblee keskkonnakonverentsil Hispaanias Barcelonas olid arutelu all kliimamuutused, taastuvenergia kasutus, merekaitsealad ja Teeme Ära Vahemere koristusaktsioon.

Eesti delegatsiooni juht, Riigikogu liige Imre Sooäär ütles konverentsil, et tänaseks on see Eestist alguse saanud kodanikuinitsiatiiv kasvanud üheks suurimaks keskkonnakaitse projektiks maailmas.

“Loomulikult on sellel märkimisväärne mõju keskkonnale. Aga selle aktsiooni peamine saavutus on maagiline võime muuta maailma ja panna inimesed koos ühe eesmärgi nimel tegutsema. See on võime muuta inimeste suhtumist meid ümbritsevasse keskkonda, ületades selleks piire ja ühendades rahvaid,“ lisas Sooäär.

„Maailmas pole kunagi liiga palju selliseid algatusi, mis panevad inimesed unustama kõik oma erimeelsused, olgu need poliitilised, rahvuslikud või kultuurilised ja töötada koos nagu üks,” ütles Sooäär.

Teeme Ära Vahemere koristusaktsioon toimus tänavu 10.-11. mail. Sellega liitusid 15 riigi vabatahtlikud, kes koristasid neil päevil oma riigis Vahemere randa, pinda ja põhja. Taolist kogu merd ja nii palju riike ning inimesi hõlmanud aktsiooni ei ole Vahemere ääres kunagi korraldatud. “Eriliseks tegi selle projekti asjaolu, et ühise projekti nimel tegid koostööd inimesed riikidest, mille omavahelised suhted on olnud väga pingelised, näiteks Iisrael ja Palestiina, Egiptus,“ märkis Sooäär.

Konverentsil esinenud Teeme Ära kampaania esindaja Agni Kaldma sõnul on praeguseks võrgustikus 111 riiki ja Teeme Ära Maailmakoristuse tegevustes on osalenud ligi 10 miljonit inimest. Aastaks 2018 on korraldajate eesmärk olla oma tegevustesse hõlmanud 350 miljonit inimest – ka siin on eesmärk luua “lumepalli efekt”, mis võimaldaks kogukondadel kogu maailmas ise oma riigis asjad korda teha.

Kaldma sõnud pole peamised ja laiemad eesmärgid muutunud – selleks on jõuda kogukondade koostöö tulemusel puhta maailmani. Eesmärk on jõuda nii paljude inimeste teadvusesse, et prügikoristusaktsioone kui selliseid enam vaja ei olekski. Vahemere koristustalgute korraldamist on plaanis toetada kuni aastani 2018. Selleks ajaks peaksid kogukonnad olema juba piisavalt tugevad, et ise oma mere eest hoolt kanda.

Tagasiside