Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Euroopa Nõukogu Parlamentaarsel Assambleel (ENPA) Strasbourgis anti täna esimest korda välja Vaclav Haveli inimõiguste auhind, mille sai Valgevene vangistatud inimõiguste kaitsja Ales Bjaljatski. Auhinda antakse väljapaistva kodanikuühiskonna tegevuse eest inimõiguste kaitse vallas.

„Bjaljatski on silmapaistvaim inimõiguste kaitsja Valgevenes ja ühtaegu poliitvang. Tema autasustamine tähendab tunnustust kogu Valgevene kodanikuühiskonnale, kes on aastaid tegutsenud väga rasketes tingimustes. Samuti tõmbab see tähelepanu inimõiguste olukorrale selles riigis,“ ütles ENPA Eesti delegatsiooni juht ja Bjaljatski kandidatuuri üks ülesseadjatest Andres Herkel.

Vaclav Haveli inimõiguste auhinnale esitati 27 kandidaati. Neist valiti välja kolm nominenti: Georgias aastaid demokraatia ja valimisvaatlusküsimustega tegelenud Noorte Juristide Assotsiatsioon, Hiina Rahvavabariigis tegutsev Õiguste Kaitse Võrgustik ning auhinna võitnud Valgevene inimõiguste kaitsja Ales Bjaljatski.

„Olen temaga mitmel korral isiklikult kohtunud, viimati paar kuud enne arreteerimist 2011. aasta suvel. Tema poolt 1996. aastal loodud ja juhitud inimõiguskeskus “Vjasna” on olnud pikka aega väga tegus ja mõjukaim inimõiguste keskus Valgevenes. Bjaljatskiga juhtunu näitab, kuidas diktatuur süveneb. Algul kaitstakse represseeritud poliitikuid ja ajakirjanikke, siis satuvad löögi alla teiste õiguste kaitsjad. Bjaljatski püüdis tööd jätkata ka olukorras, kus võimud keeldusid organisatsiooni registreerimast. Sedasama püüavad ta kolleegid tänaseni,“ ütles Herkel.

Vaclav Haveli auhinna võttis vastu Ales Bjaljatski abikaasa Natalia Pintšuk.

Riigikogu pressiteenistus

 

Tagasiside