Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu majanduskomisjoni esimees Urmas Klaas ütles oma tänasel kohtumisel Venemaa Töösturite ja Ettevõtjate Liidu presidendi Aleksander Šohhiniga, et Eesti-Vene suhetes on vaja keskenduda konkreetsetele lahendamist vajavatele praktilistele küsimustele. „Kaua võib rääkida piirijärjekordadest. Kui täna võtab Vene pool vastu ööpäevas 70 veoautot Narvas ja läbilaskevõime on vähemalt kaks korda suurem, siis tuleb võimalused ära kasutada ja lihtsalt tegutseda,“ rääkis Klaas. Ta lisas, et Eesti piirivalve ja tolli suutlikkus oleks kuni 300 veokit ööpäevas. 

Klaas pidas oluliseks kahepoolse ettevõtmisena Narva silla ehitamist, mainis Koidula valmiva raudtee tollipiirijaama võimalusi, kuid toonitas, et juba täna on võimalik ilma mingisuguste investeeringuteta piiripunktide läbilaskevõimet oluliselt suurendada. Majanduskomisjoni esimees pakkus välja, et Eesti ja Venemaa võiksid liikuda ühiste tolliprotseduuride suunas, et kiirendada inimeste ja kaupade liikumist. „Riigi ülesanne on majanduse arengule kaasa aidata, mitte bürokraatlikke takistusi välja mõelda,“ rõhutas ta.
 
Kohtumisel Venemaa Töösturite ja Ettevõtjate Liidu presidendiga väljendas Klaas rahulolu, et Eesti ja Venemaa suhete atmosfäär on viimasel ajal paranenud: „Kuigi meil on jätkuvalt põhimõttelisi erimeelsusi, toimuvad regulaarsed konsultatsioonid ja lepingute läbirääkimised.“ Klaas ütles, et Eesti peab oluliseks avatud dialoogi Venemaaga ning vajalik on edasi minna teemadega, kus on võimalik praktilist edu saavutada.
 
Klaas ja Šohhin peatusid ka Eesti ja Venemaa vahelistel transpordiühendustel. Klaas toonitas, et senised liikumisvõimalused ei ole piisavad ning mõlemalt poolt on vaja teha jõupingutusi Tallinn-Moskva ja Tallinn-Peterburi lennuühenduse muutmiseks pidevaks, samuti raudteeühenduse tihendamiseks nii Peterburi kui ka Pihkva suunal.
 
Šohhin andis Klaasile ülevaate Venemaa liitumissoovidest Maailma Kaubandusorganisatsiooni WTO-ga ning 1. juulist jõustunud Venemaa-Valgevene-Kasahstani tolliliidust. Klaas avaldas oma toetust Venemaa kiirele liitumisele WTO-ga, öeldes, et see on ka Eesti huvides.
 
Klaas tõstatas kohtumisel ka tihedama koostöö vajaduse kahe riigi parlamentide vahel, öeldes, et tema juhitav Riigikogu majanduskomisjon on valmis tihedamaks suhtlemiseks. 
 
Riigikogu majanduskomisjoni esimehe Urmas Klaasi ja Venemaa Töösturite ja Ettevõtjate liidu presidendi Aleksander Šohhini kohtumisel osalesid ka Eesti Tööandjate Keskliidu juhid Enn Veskimägi ja Tarmo Kriis. Vene poolelt Vene välisministeeriumi teise Euroopa osakonna asejuht Dmitri Tsvetkov. Venemaa tööandjate delegatsioon on Eestis seoses Venemaa Töösturite ja Ettevõtjate Liidu ning Eesti Tööandjate Keskliidu Koordinatsiooni nõukogu istungitega.
 
Riigikogu pressitalitus
 
Tagasiside