Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu saadikuühendus Valgevene demokraatliku arengu kaitseks analüüsis Valgevenes toimunud presidendivalimisi ja valimisjärgset olukorda.

Saadikuühenduse liikmed, kellest paljud osalesid ka OSCE vaatlusmissioonil Valgevenes, leiavad, et valimised ei olnud ausad ega vabad. Kandidaatidel puudusid võrdsed võimalused oma vaadete tutvustamiseks ja võimud rakendasid opositsiooni vastu jõhkraid repressioone.

Valimiskomisjonides praktiliselt puudusid opositsiooni esindajad ja neid oli väga vähe ka vaatlejate hulgas. Valimiste läbiviimine allus üheselt täitevvõimu kontrollile. Täiesti läbipaistmatu oli eelhääletuse läbiviimine ja häältelugemise protseduur. Valimiste selline läbiviimine ei vasta neile standarditele, mida Valgevene OSCE riigina peaks täitma.

Riigikogu saadikuühendus juhib tähelepanu sellele, et inimõiguste ja põhivabaduste tagamine ei ole kaasaegses maailmas üksnes riikide siseasi. Eriti peavad riigid täitma neid kohustusi ja kriteeriume, mis tulenevad nende liikmelisusest rahvusvahelistes organisatsioonides.

Kutsume Valgevene võime loobuma repressioonidest opositsioonipoliitikute ja rahumeelsete meeleavaldajate vastu. Peame väga oluliseks ka poliitvangide vabastamist, sõnavabaduse ja teiste kodanikuõiguste kaitset.

Lähem informatsioon: Ühendus Valgevene demokraatliku arengu kaitseks esimees Andres Herkel, 631 6667.

Riigikogu pressitalitus

Ülo Mattheus, 631 6352

Tagasiside