Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu sotsiaalkomisjoni tänasel istungil oli arutuse all tervise infosüsteemi rakendamine ja sellega seotud probleemid, kuivõrd infosüsteem peab tervikuna rakenduma  alates 1. jaanuarist 2013.

„Kuigi  tervise infosüsteem peaks alates tulevast aastast töötama täies mahus, siis täna, 20 päeva enne selle tähtaja saabumist, on reaalne olukord  selline, et patsientide andmete esitamine tervise infosüsteemi on ebaühtlane ja süsteem tervikuna ei ole rakendunud. Sotsiaalkomisjon väljendas selgelt oma poliitilist tahet, et osapooled, kes on E-tervise sihtasutus alla kogunenud, eelkõige suured haiglad ja perearstid, leiaksid lahendused, et vajalikud andmed saaksid patsientide huvidest lähtuvalt infosüsteemi edastatud ja me saaksime oma E-tervise lahendustega edasi minna,“ ütles sotsiaalkomisjoni esimees Margus Tsahkna.

„Kindlasti on siin palju tehnilisi probleeme, mis tuleb kõikide osapoolte vahel lahendada. Need nõuavad inimressursse ja ka rahalisi vahendeid, aga riigi esindajana ma näen, et seaduses sõnastatud eesmärgid tuleb saavutada. Vajaduse korral oleme ühe mõjutusvahendina valmis üle vaatama meditsiiniasutuste ja haigekassa vahel sõlmitud lepingud. See oleks küll juba äärmuslik meede,“ ütles Tsahkna.

Nii haigekassa, haiglate kui ka perearstide esindajad nägid ühe põhilise takistusena ühtsete standardite puudumist, mis lihtsustaksid andemete sisestust ja oleksid haigusjuhtude kirjeldamisel üheselt mõistetavad. Samuti ei ole ühest arusaama, missugusel ajahetkel tuleb haigusjuhu kirjeldus (epikriis) täpselt koostada, seda eriti ambulatoorse ravi korral. Ka toodi esile probleeme varasemate registriandmete digitaliseerimisega ja suurte töömahtudega, mis seotud erinevate digitaalsete  dokumendivormide arendamisega.

Tänasel istungil osalesid Eesti Haigekassa juhatuse esimees Tanel Ross, Eesti Haigekassa juhatuse liige Mari Mathiesen, Põhja-Eesti Regionaalhaigla juhatuse esimees Tõnis Allik, Tartu Ülikooli Kliinikumi juhatuse liige Mart Einasto,  Haiglate Liidu esindaja Kalev Karu, E-tervise Sihtasutuse juhatuse liige Raul Mill jt.

Riigikogu pressitalitus
 

 

Tagasiside