Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Sotsiaalkomisjon pooldab ravikindlustuse seaduse muudatust, millega lühendatakse ravikindlustuse saamise ooteaega 14 päevani senise kolme kuu asemel. Muudatus puudutab juriidilise isiku juhtimis- ja kontrollorgani liikme ning võlaõigusliku lepingu alusel töö- või teenustasusid saavaid inimesi. Samuti tekib seadusemuudatuse kohaselt inimesel kindlustuskaitse vähemalt ühekuulise võlaõigusliku lepingu sõlmimisel. Kehtiva seaduse järgi peab kindlustuskaitse saamiseks leping olema sõlmitud vähemalt kolmeks kuuks.

„Ravikindlustuse seaduse muutmine parandab inimeste võrdset kohtlemist. Praegu peab ravikindlustuse saamiseks olema sõlmitud vähemalt kolmekuuline tööleping. Kui see on sõlmitud, siis peab ootama enne kolm kuud, kui ravikindlustus hakkab kehtima. Meie kiiresti muutuvas ühiskonnas on see ilmselgelt liiga pikk ooteaeg,“ ütles sotsiaalkomisjoni esimees Margus Tsahkna.

Eelnõu mõjutab juriidilise isiku juhtimis- ja kontrollorgani liikme (näiteks ettevõtte juhatuse liikme) ning võlaõigusliku lepingu alusel töö- või teenustasusid saava inimese kindlustuskaitse õiguse laiendamist. See võrdsustab nad töö- või teenistuslepingu alusel töötavate inimestega ning füüsilisest isikutest ettevõtjatega.

Muudatuse tulemusel saab võlaõigusliku lepingu sõlminud inimene, kes ei ole füüsilisest isikust ettevõtja ja kelle eest lepingu teine pool maksab sotsiaalmaksu, kindlustuskaitse üle ühekuulise tähtajaga sõlmitud lepingu puhul. Kehtima jääb ka kindlustuskaitse tähtajatult sõlmitud võlaõigusliku lepingu puhul.

Sotsiaalkomisjon otsustas saata ravikindlustuse seaduse muutmise seaduse eelnõu (551 SE) Riigikogu täiskokku esimesele lugemisele 15. jaanuaril 2014.

Riigikogu pressiteenistus

Tagasiside