Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu sotsiaalkomisjoni tänasel kohtumisel sotsiaalministri Hanno Pevkuri ning sotsiaalkindlustusameti ja rahandusministeeriumi esindajatega oli kõne all pensionäride tulumaksusoodustused.

„On oluline, et kõik pensionärid saaksid teada oma võimalusest tulumaksusoodustust kasutada ja riik peab siin tegema tõhusamat teavitustööd. Jõudsime ühisele seisukohale, et täna on vaja selgeks teha, kes on need pea seitseteist tuhat inimest, kes tulumaksusoodustust ei kasuta ja neile sellest võimalusest ka teada anda. Pensionäridele võib iga lisaeuro olla oluliseks panuseks oma elukvaliteedi ja toimetuleku parandamisel. Mõnedel juhtudel ei pruugi vanemad inimesed ise enam orienteeruda oma seaduslikes võimalustes, siin tuleks ka lähedastel oma vanemate sugulaste eest hoolitseda ning neile abiks olla,“ ütles sotsiaalkomisjoni esimees Margus Tsahkna.
 
Sotsiaalkindlustusameti peadirektori asetäitja pensionide ja toetuste alal Liivi Evartsoni sõnul oli Eestis 1. aprilli seisuga 290 tuhat vanaduspensionäri, kellest oli esitanud avalduse maksuvabastuse rakendamiseks ligikaudu 235 tuhat pensionäri. Täna tõstatunud probleem tulumaksusoodustusega puudutab ta sõnul umbes 17 tuhandet pensionäri , kes ei ole esitanud tulumaksuvabastuse rakendamiseks avaldust ega ka täitnud tulumaksu tagastamise deklaratsiooni.
 
Evartsoni kinnitusel jätkab sotsiaalkindlustusamet avalduste vastuvõttu ja pensionäride teavitamist, ning teeb seejärel kokkuvõtte, et selgitada, kui palju on neid isikuid, kes mingil põhjusel ei ole sotsiaalkindlustusametiga kontakti võtnud ja kellega tuleks eraldi ühendust võtta.
 
Rahandusministeeriumi maksupoliitika osakonnajuhataja Lemmi Oro sõnul tegeleb ka maksuamet omapoolse analüüsiga, kui suur on see isikute hulk, keda antud probleem puudutab ja milline on taotlemata jäänud tulumaksusoodustuse rahaline maht.
 
Sotsiaalminister Hanno Pevkur rõhutas, et ministeerium ja sotsiaalkindlustusamet on antud küsimuses teinud pidevat teavitustööd ja et tulumaksutagastuse näol on tegemist eelkõige maksumaksja õigusega, milleks tuleb esitada avaldus. Pevkur ei välistanud võimalikku seadusemuudatust, mis lihtsustaks nimetatud õiguse kasutamist.                                         
Riigikogu pressitalitus
 
Tagasiside