Tootsen kohtus Armeenia kaitseministriga
Tänasel Riigikogu riigikaitsekomisjoni esimehe Toivo Tootseni ja Armeenia kaitseministri Serzh Sargsyani kohtumisel väljendasid mõlemad pooled selle esmakordse kohtumise üle oma heameelt ja kinnitasid koostöö jätkamise vajadust.
Mõlemad pooled ilmutasid rahulolu, et selline esmakordne kohtumine kaitseküsimustes kahe riigi vahel on lõpuks aset leidnud ja alla on kirjutatud kahepoolne kaitsekoostöö memorandum, mis loob eeldused kaitsealase koostöö algatamiseks Eesti ja Armeenia vahel.
Tootseni sõnul on Eesti Euroopa Liidu ja NATOga ühinedes teinud ligi 15. iseseisvusaasta jooksul ära suure töö, mida Armeenia on alles alustamas, ja on valmis oma kogemust Armeeniaga jagama.
Sargsyan kinnitas Armeenia soovi saada Euroopa Liidu liikmeks, mille nimel on riik juba ka tegevust alustanud. Samuti teeb Armeenia koostööd NATOga ja on heaks kiitnud individuaalse NATO liikmelisuse tegevusplaani. Sargsyan kinnitas Armeenia soovi Eesti kogemusest õppida, rõhutades, et kauaaegsed suhted endises NSV Liidus aitavad Armeenial ja Eestil teineteist paremini mõista.
Armeenia kaitseminister kirjeldas keerulist poliitilist situatsiooni, milles täna elab Armeenia, kelle naabriteks on Türgi ja Venemaa ning kuhu tuleb sisse ja läheb välja vaid üks raudtee ning üks gaasijuhe. Viimane kulgeb läbi paljude riikide, kelle kõigiga tuleb edendada heanaaberlikke suhteid.
Tootsen tundis huvi, kuidas edeneb Armeenia koostöö Lõunas-Kaukaasia Ümarlauas, kus Eesti on juhtriigiks.
Sargsyani kinnitusel soovib Armeenia teha oma naabritega koostööd, ja see oleks Armeeniale kindlasti kõige parem, kuid hetkel on see Mägi-Karabahhia probleemi tõttu väga keeruline.
”Meil oleks väga hea meel, kui Baltimaad suudaksid meid kõiki veenda, et lahendusi saab leida vaid koostööd tehes rahumeelsel teel ja mitte sõda pidades,” ütles Sargsyan.
Ümarlaua eesmärgiks on koordineerida praeguseid ja tulevasi Lõuna-Kaukaasia riikidele suunatud abiprojekte ning vältida abi tarbetut dubleerimist. Tänaseks võtab tööst osa 16 riiki ja organisatsiooni, mille hulgas on ka NATO ja OSCE.
Armeenia kaitseminister toetas samuti Eesti positsiooni liitumiskõneluste alustamiseks Türgiga veel sel aastal. Sargsyani kinnitusel peavad naabrite suhted olema sõbralikud, ja Armeenia on valmis oma suhteid Türgiga uuendama.
Tootsen avaldas lõpetuseks soovi kohtuda Armeenia parlamendi kaitsekomisjoni esimehega, kellele Sargsyan lubas Tootseni soovi edasi anda, kinnitades et kõik kontaktid kahe riigi vahel on väga olulised.