Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu aseesimees Keit Pentus avas täna Toompea lossi kunstisaalis Mall Nukke näituse ”Rah(v)anäod 2″. „Siin, parlamendis, kus me täna Mall Nukke näituse avame, peab töö käima tegelikult ainult ühe eesmärgi nimel – soovime Eesti inimeste elujärje paranemist. Raha, aga õigupoolest üldse kõik muu – korras majandus, hästitoimiv rahandus, maksumaksjate poolt riigikassasse makstud “jakobsonide” ja “koidulate” ümberjagamine neile, kes toetust vajavad, ei ole siin mitte eesmärk omaette, vaid vahend selle eesmärgi saavutamiseks,” ütles Pentus. „Anton Hansen Tammsaare, kes on samuti Eesti rahatähtedel koha leidnud, laseb ühel oma tegelasel Tõe ja Õiguse neljandas osas öelda, et „kunst on käsitöö, mida saab raha eest osta“, aga nendib sama teose esimeses osas, mida lugemata eestlase olemusest õiget aimu ei saa, et „varandus seisab tõele lähedamal kui vaesus“. On, mille üle mõtiskleda,” lisas ta. Pentus nentis, et paari nädala pärast, mil Euroopa ühisraha – euro – asendab Eestis krooni, on magusvalus hetk, sest kroon on emotsionaalselt öeldes armas. Aga võimalused, mida uute rahatähtede kasutusele võtmine kaasa toob, on nii suured, et tegelikult tasub rõõmustada. „Võimu ja vaimu on proovitud ikka omavahel vastandada, kuid mina olen veendunud, et edukas on ainult selline kombinatsioon, kus need kaks võrdsetena koos on. Toores võim ilma vaimu toeta on võimetu. Suur vaim ilma, et sellega kaasneks ka võim, võimatu. Võim ja vaim koos seevastu – võitmatu. Kaunist näitusevaatamist ja mõtisklemist raha ja kunsti seoste vahel, mis tihti on tihedamad, kui esimesel vaatamisel paistab,” kuulutas Riigikogu aseesimees näituse avatuks.

Kunstniku Mall Nukke sõnul on näituse materjal tasapisi juba teist aastat järjest valminud. „Mind on alati köitnud narratiivid. Antud juhul raha ja kultuur. Nad ei ole kunagi moodustanud tõsiseltvõetavat paari,” lisas Nukke. Kunstnik arvab, et rahamaailma ja kunstimaailma omavaheline seos ei ole midagi muud kui luuletajate, kunstnike, kirjanike, visionääride näod kupüüridel? „Selliste elukutsetega inimeste seos finantsmaailmaga on alati olnud keeruline või siis olematu. Tavakodanikena pidid Tammsaare, Koidula, Jakobson, Raud omas ajas elades palehigis igapäevast leiba teenima. Nemad on „rahanäod“ ehk siis ka „rahvanäod“, inimesed tavaliste seast, keda ajalugu on eriliseks tõstnud,” mõtleb kunstnik.
 
Näitusel eksponeeritakse ka „Eurolegendide“ seeriat: muinasjutulise sisu ja ikonograafilise vormiga miniatuurmaalid, mis räägivad sellest, kuidas Euro Eestisse jõudis. Näitus jääb avatuks 2011. aasta jaanuari lõpuni.
 
Fotogalerii näituse avamisest asub aadressil: https://fotoalbum.riigikogu.ee/v/2010/Naitused/nukke/
 
 
Riigikogu pressitalitus
 
Tagasiside