Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu esimees Ene Ergma avas täna Toompea lossi III korrusel pärnulanna Alla Jukš-Meose pitsikollektsiooni valiknäituse „Ermitaaž – vanaema veimevakk“. Kollektsioon „Vanaema veimevakk“ sisaldab ligikaudu 1500 pitseset maailma 22st riigist, 1160 erinevat mustrit 29 tehnikas. Riigikogu esimees ütles näitust avades, et on alati imetlenud käsitöömeistrite oskusi ning tal on hea meel, et leidub inimesi, kes vanavanemate traditsioone elus hoiavad. Ergma sõnul hindab ta kõrgelt Alla Jukš-Meose pühendumist esivanemate pärandi kollektsioneerimisel ja säilitamisel. Kollektsionääri väitel pärineb vanim näidis tema kollektsioonis 1865. aastast ning on tema kaugete esivanemate pärand.

Näituse idee autor on Riigikogu liige Annely Akkermann, keda Jukš-Meosega seob vana tutvus. Akkermann ütles, et näituse Riigikogus eksponeerimise mõte tekkis seoses läheneva kodanikupäevaga, mis annab hea põhjuse põlisrahvuse kõrval esile tõsta ka tublisid kodanikke teistest rahvustes. Alla Jukš-Meos on Pärnu Slaavi Kultuuri Seltsi aktiivne liige.

Suurem osa kollektsiooni pitside mustreid sisaldavad nähtavaid või salaja neisse šifreeritud märke, sümboleid, pentagramme, mis on omapäraseks võtmeks kultuuride üldinimlike teadmiste juurde. Inimtegevuse eri sfäärides, eriti kunstis avaldub mõnikord alltekst äärmiselt lihtsates, kuid ka keerulistes vormides. Alles allteksti avamisel tekib õige arusaam eseme tähendusest. Kollektsioonis „Ermitaaž – Vanaema veimevakk“ sisaldub 50 erinevat konkreetselt nähtavate sümbolite variante. Kõigil neil on oma legend või lugu.

Näituse kujundas eesti kunstnik Alli Mitt.

Fotod näituse avamiselt: https://fotoalbum.riigikogu.ee/v/2012/Naitused/Alla+Juks/

Riigikogu pressitalitus

 

 

 

Tagasiside