Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu esimees Ene Ergma ja Kanada suursaadik Scott Heatherington (resideerib Riias) avasid täna Toompea lossi lõunatiiva III korrusel 1973. aastal Torontos sündinud Horvaatia päritolu fotograafi Lana Šlezić’i fotonäituse Forsaken (Hüljatud), mis peegeldab naiste elu Afganistanis.

Kui fotograaf 2004. aastal oma kodumaalt Kanadast tööasjus Afganistani sõitis, uskus ta, et pärast Talibani rühmituse riigist väljatõrjumist 2001. aastal olid afgaani naised ja tütarlapsed saanud võimaluse elada märksa liberaalsemates tingimustes. Peagi ta avastas, et afgaani naiste elu pole sugugi selline, nagu ta lootnud oli ning tundis, et peab jääma ja nende lood talletama. Tänu noorele afgaanist sõbrannale, kes ka tõlgi ülesandeid täitis, sai Lana võimaluse pildistada naisi riigi erinevates piirkondades. Fotograafi nägemuses elavad sealsed naised endiselt painavalt ängistavas ühiskonnas, milles sunnitud abielud, koduvägivald, aumõrvad ja vastuvõetamatud vabadusepiirangud on elu loomulik osa. Paljudel neist on siiani keelatud majast lahkuda või haridust omandada ning burkat kandev naine on sõjast räsitud linnade tolmustel tänavatel täiesti tavaline vaatepilt.
 
Lana Šlezić’i näitusi on korraldatud Kanadas, Iirimaal, Itaalias, Hollandis, Ameerika Ühendriikides, Saksamaal, Hispaanias, Horvaatias, Prantsusmaal ja Türgis. Ta on teinud kaastöid teiste hulgas ka sellistele väljaannetele nagu National Geographic, The New York Times ja TIME magazine.
 
2008. aastal valis American Photo Magazine raamatu Forsaken aasta kümne parema hulka. Viimati pälvis Lana Šlezić tunnustust 2008. aasta maailma pressifoto konkursil samuti afgaani naiste portreede seeria eest.
 
 
Riigikogu pressitalitus
Tagasiside