Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu esimees Ene Ergma avas täna Toompea lossis Rein Marani tööst kõneleva näituse „Loodusfilmi tuhat nägu“. Ergma ütles näituse avamisel, et on saanud Rein Marani filmiloomingust alati meeldejääva elamuse. „Inimene on kõigest väike osa loodusest, mistõttu tuleb igaühel loodust hästi tundma õppida, et osata selles koosluses väärikalt eksisteerida. Kui keegi on seda äärmiselt suure kannatlikkusega teinud, siis on see Rein Maran,“ ütles Ergma.

Näituse koostas Eesti Rahvusringhäälingu muuseum ning see osutab nii fotos kui sõnas Marani filmiloomingu olulistele töödele. Avamisel osalenud ERRi juhatuse esimees Margus Allikmaa selgitas, et lisaks traditsioonilisele tegevusele on ERR hakanud vabatahtlikult korraldama näitusi, mis räägivad inimestest, kelle teed on ristunud Eesti Rahvusringhäälinguga. Aktiivselt otsitakse võimalusi neid näitusi ka väljaspool ERRi hooneid eksponeerida; Toompea lossis ollakse esmakordselt.
 
Rein Marani tegevust filmimehena tunnustas ka Riigikogu keskkonnakomisjoni esimees Tõnis Lukas, kelle sõnul oskab Maran näha keskkonda laiemalt ehk lisaks loodusele ka sotsiaalset keskkonda inimsuhete näol. „On tore, et meie hulgas on inimesi, kes mõistavad loomade-lindude keelt,“ ütles Lukas.
 
Rein Maran ise lisas, et kui käesolev näitus paneb selles auväärses kogus inimesed sügavamalt mõtlema, et keskkonda, kus me elame, tuleb austada ja hoida, siis on näitus oma eesmärgi täitnud.
 
Rein Marani loodusfilmid on eestlase looduse tunnetamise klassika. Näitusestendidel esitatu on justkui nopped kirjutamata päevaraamatust – emotsionaalne, ülevaatlik ja hariv, ka loodusmehe Marani „filmikööki“ piiluv. Kõige lõpuks saab näituse külastaja lahendada ka väikese ristsõna, mis on koostatud Marani loodusfilmide põhjal. Näitusel saab ekraanilt vaadata filmilõike ja Marani seletusi loodusfilmi tegemisest.
 
13. septembril 2011. a tähistas filmilooja ja loodusemees oma 80. sünnipäeva. Kõige värskem tunnustus Rein Maranile on PÖFFi elutööpreemia.
 
 
 
Riigikogu pressitalitus
Tagasiside