Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu esimees Toomas Varek võttis täna vastu Eestisse visiidile saabunud Hiina Rahva Poliitilise Konsultatiivkonverentsi (CPPCC) Rahvuskomitee esimehe Jia Qinglini ja teda saatva delegatsiooni. Kohtumisest võttis osa ka Riigikogu väliskomisjoni esimees Enn Eesmaa.

Kõne all olid kahe riigi parlamentaarsed ja majandussuhted, aga ka kultuuri-, haridus- ja teaduskoostöö. Riigikogu esimees esitas Hiina kolleegile Eesti poolse nägemuse Eestisse Hiina transiidikeskuse loomisest, mis aitaks Hiina äritegevusel laieneda nii Euroopa Liidu kui Venemaa suunal. Vareki sõnul on Euroopa Liidu liikmesriik Eesti väga huvitatud Hiina investeeringutest. Jia Qinglin selgitas, et hiinlased tunnevad huvi mitmete koostöövaldkondade vastu nagu puidutööstus, kalandus ja transiit, mis aitaksid arendada Hiina ja Euroopa Liidu kaubavahetust. Hiina esindaja sõnul on Eesti Hiinale oluline kaubanduspartner.

Eraldi tõstatus kohtumisel põlevkivi töötlemise teema, kuna mõlemal riigil on selles valdkonnas pikaajalised kogemused. Vareki arvates võiks just energeetika olla üks Eesti-Hiina prioriteetseid koostöövaldkondi, aitamaks arendada elektrienergia tootmist nii, et see oleks ohutum nii keskkonnakaitse, kui ka sise- ja välisjulgeoleku aspektist. Samuti võiks ühiselt uurida ka tänapäevaseid võimalusi põlevkivi kasutamiseks keemiatööstuses.

Mõlemad pooled nentisid, et suuremat tähelepanu tuleks pöörata infotehnoloogiaalaste sidemete tõhustamisele, mis praegu on kahe riigi vahelises koostöös esindatud pigem tagasihoidlikult.

Kohtumisel puudutati Pekingis Eesti saatkonna uue hoone valmimist, mille tähtsust rõhutasid nii Eesti kui Hiina parlamendiliikmed.

Varek märkis, et poliitikute, sealhulgas parlamendiliikmete ülesandeks on luua kahe riigi suhetes soodsad raamtingimused, mis hoogustaksid majandussuhete arengut veelgi. Jia Qinglin nõustus Eesti poole hinnangute ja ettepanekutega rõhutades parlamentaarsete sidemete tihendamise vajalikkust.

CPPCC Rahvuskomitee esimees tänas Eestit ka ühtse Hiina poliitika toetamise eest, samuti toetuse eest rahvusvahelistes organisatsioonides nagu ÜRO.

Täna kell 17 võtab külalised Stenbocki majas vastu peaminister Andrus Ansip ning esmaspäeval, 30. oktoobril kell 11 toimub kohtumine Vabariigi Presidendi Toomas Hendrik Ilvesega Kadriorus.

Riigikogu pressitalitus

 

 

 

Tagasiside