Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Kanadas Quebecis jätkuva Parlamentidevahelise Liidu (IPU) 127. assamblee raames kohtus Riigikogu IPU delegatsiooni juht Tõnis Kõiv Quebeci provintsi tervishoiu ja sotsiaalhoolekande aseministri Lise Verreault’ga, et jagada Eesti praktilist kogemust e-riigi arendamise osas. Quebeci provintsi eriline huvi puudutab meie e-tervise infosüsteeme.

Quebeci kontaktid Eestiga said alguse eelmise aasta suvel, kui nad võtsid ühendust Eesti esindajatega Kanadas. Eelmise aasta detsembris külastas aseministri juhitud delegatsioon Eestit ning nad said esmamulje Eesti e-riigi arendustest. Käesolevast aastast alates käib töö Eestis kasutuses oleva X-tee platvormi sobivuse hindamisel. Quebec on partneriks valinud Eesti Teaduste Akadeemia Küberneetika Instituudist välja kasvanud aktsiaseltsi Cybernetica ning koostöö on praegu nn hindamisfaasis. „Quebeci provints on proovinud mitu aastat e-tervise infosüsteemi käima saada, aga seni mitte eriti edukalt. Eestil on pakkuda toimiv süsteem, mis  tuleb loomulikult sobitada teistsugusesse kultuuriruumi, kus on tunduvalt rangem isikuandmete kaitse ning meist erinevad tehnilised normid. Sellegipoolest koostöö üha intensiivistub,“ rääkis Kõiv.

Ta tutvustas kohtumisel toimivaid e-lahendusi, mis muudavad inimeste elu lihtsamaks ja mugavamaks (näiteks digiretsept, e-kool, e-maksuamet) ning aitavad riigil ressursse säästlikumalt kasutada. E-tervise infosüsteemid võimaldavad ravikindlustust säästlikumalt kasutada (mitte teha topeltuuringuid), paremini ravida (tervise lugu on lihtsasti leitav) ja inimeste privaatsus on tagatud (andmete „lukku panemise“ võimalus ja igast vaatamisest jääb jälg). „Samas tuleb tunnistada, et Eestiski on e-tervis veel arenemisjärgus. Praegune arstide streik näitab vajadust teatud muudatusteks, sealhulgas vajadust rohkemaks e-tervise kasutuselevõtuks,“ tõdes parlamendisaadik. 

Riigikogu liikme sõnul on Eestis hästitoimivate lahenduste eksportimisele kaasaaitamine üks osa Eesti välisministeeriumi tööst. Quebeci tervishoiu ja sotsiaalhoolekande aseministriga kohtumise korraldaski Eesti asjur Kanadas Riho Kruuv.

„Riigikogu liikmete üheks kohustuseks on Eestis edukate asjade tutvustamine, nende eksportimiseks sobiva pinnase loomine. Kui see õnnestub, tekivad täiendavad töökohad ja maksutulu, areneb Eesti majandus ja inimeste elu muutub paremaks,“ lausus Kõiv lõpetuseks.

Lisaks Kõivule osalevad IPU assambleel Quebecis Eesti delegatsiooni liikmetena Erki Nool, Marika Tuus-Laul ja Jaan Õunapuu ning Riigikogu Kantselei direktor Maria Alajõe.

Foto kohtumisest on aadressil: https://fotoalbum.riigikogu.ee/v/Delegatsioonid/XII+Riigikogu/IPU/Aseministriga.jpg.html

Riigikogu pressitalitus

25. oktoober 2012

Tagasiside