Toimus väliskomisjoni ja Euroopa asjade komisjoni ühisistung
Arutusel olid Euroopa Liiduga ühinemise mõjud, Eesti olukord rahvahääletuse "ei" järel, EAK staatus.
Täna toimus Riigikogu väliskomisjoni ja Euroopa asjade komisjoni erakorraline ühisistung, kus arutati 7 Riigikogu liikme (Rein Langi, Liina Tõnissoni, Janno Reiljani, Toomas Hendrik Ilvese, Enn Eesmaa, Peeter Tulviste ja Marko Mihkelsoni) koostatud ülevaadet Euroopa Liiduga ühinemise mõjust. Raport on alusdokumendiks 25. augustil toimuvale Riigikogu erakorralisele istungjärgule, kus olulise tähtsusega riikliku küsimusena tuleb arutusele Eesti liitumine Euroopa Liiduga. Raport koondab erinevate liitumismõjusid käsitlevate uuringute tulemusi.
Istungil osalenud välisminister Kristiina Ojuland ja Välisministeeriumi kantsler Priit Kolbre teavitasid Riigikogu liikmeid Välisministeeriumis homme tutvustatavast analüüsist Eesti olukorra kohta juhuks, kui 14. septembri rahvahääletuse tulemus on ühinemise suhtes negatiivne. Välisministri arvates on Eesti rahvahääletuse ”ei” tulemuse korral täiesti uues olukorras ja riik peab oma tegevuse ümber orienteerima, sest rahvusvahelisel tasandil jäädakse otsuste tegemisel üksi. Riigikogu liikmed tõdesid, et Euroopa Liidu teemaline debatt on viimasel ajal keskendunud pigem materiaalsetele väärtustele ja ühinemise tegelik mõte ”” ühiste põhiväärtuste kaitse ”” on jäänud tagaplaanile.
Euroopa asjade komisjoni staatust puudutava päevakorrapunkti raames kuulati ära fraktsioonide arvamused, lõplikku otsust veel ei langetatud.
Riigikogu pressitalitus
Lisainformatsioon:
Birgit Keerd, väliskomisjoni nõunik, tel 631 6462