Tänasel Riigikogu Tiibeti toetusrühma kohtumisel dalai-laama kõrge esindaja Thubten Samdupiga olid kõne all võimalused, mismoodi Eesti, kuid ka Lääne ühiskond laiemalt, võiks toetada Tiibeti rahva püüdlusi ja dalai laama tegevust nii Tiibeti püsimajäämise kui ka üldise vägivallatu poliitika edendamisel.

„Tiibet on dalai laama juhtimisel pidanud 51 aastat vägivallatut võitlust Tiibeti vabaduse eest ja näidanud sellega maailmale hindamatut eeskuju. On viimane aeg, et Hiina alustaks dalai laama esindajatega Tiibeti staatuse üle sisulisi kõnelusi, selleks et see ainulaadne kultuur ja rahvas ei hääbuks. Ma arvan, et dalai laama on vägivallatu võitluse eestvedajana andud omalt poolt maailmale enneolematu panuse, mis väärib, et me teda ka omalt poolt toetaksime ja üritaksime Hiinat veenda sisuliste kõneluste alustamiseks,“ ütles Riigikogu Tiibeti toetusrühma esimees Aleksei Lotman.
 
Thubten Samdupi kinnitusel tuleks Hiina ja Tiibeti esindajate suhetes saavutada juba lähitulevikus otsustav läbimurre, et see võiks toimuda veel dalai laama elu ajal. Hiljem, kui Tiibetil puudub jõuline liider, on olukord ta hinnangul juba palju lootusetum ja välistatud pole ta arvates Tiibeti rahvuse ja kultuuri hääbumine. See oleks ta sõnul tohutu kaotus kogu maailmale. Thubteni kinnitusel võiks Lääne ühiskond siin Hiinat veenda. See on ta arvates naeruväärne, et lääneriikide liidrid alluvad Hiina diktaadile ega ole nõus dalai laamaga kohtuma ega Tiibeti püüdlusi toetama.
 
Tänasel kohtumisel osalesid Andres Herkel, Mari-Ann Kelam, Mart Laar, Silver Meikar ja Peeter Tulviste. Keskpäeval kohtus Thubten Samdupiga ka EL asjade komisjoni esimees Marko Mihkelsoniga.
Riigikogu pressitalitus
Tagasiside