Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu Tiibeti toetusrühm kohtus organisatsiooni „Rahvusvaheline kampaania Tiibeti eest” (International Campaign for Tibet, ICT) esindaja Stewart Watters’iga.

Kohtumisel vahetati teavet Tiibeti rahva olukorrast ja arutati, mida on võimalik teha selle parandamiseks. Watters’i kinnitusel ei ole 50 aastat Tiibeti rahva tagakiusamist lämmatanud tiibetlaste soovi omada kontrolli oma maa üle ning nad soovivad dalai lama tagasipöördumist kodumaale. 

„Peamine on rääkida tõtt Tiibetis toimuva kohta, sest nii aitame Tiibeti rahvast kõige tõhusamalt. Meie tegevus aitab ka hiinlasi, sest ka Hiina rahvas võidab demokraatia ja inimõiguste edendamisest,” ütles toetusrühma esimees Aleksei Lotman.

Toetusrühma liikme Silver Meikari sõnul andis Hiina lubaduse parandada inimõiguste olukorda, kui ta sai õiguse korraldada olümpiamänge. „Paraku on tiibetlaste elu läinud raskemaks – Hiina võimud kasutavad üha karmimat poliitikat dalai lama toetajate vastu. Viimane sadade osalejatega meelevaldus toimus novembri alguses ja see suruti vägivaldselt maha,” ütles Meikar.

Watters’i sõnul on lahendus Tiibeti kriisile lihtne: Hiina peab ta sõnul lõpetama inimõiguste rikkumise Tiibetis ja alustama konstruktiivset dialoogi otse dalai laamaga.

Watters’i jaoks on murettekitav Hiina võimude soov kasutada majandushoobasid, et Tiibeti rahvas majanduslikult täielikult marginaliseerida.

„Rahvusvaheline kampaania Tiibeti eest” on sõltumatu ja eraannetustel põhinev organisatsioon, mille eesmärk on Tiibeti inimõiguste olukorra parandamine ja sellele rahumeelse lahenduse leidmine. Organisatsiooni juhatusse kuulub ka dalai lama eriesindaja Lodi Gyari.

Tänasel kohtumisel osaleksid lisaks ka Tiibeti toetusrühma liikmed Mart Nutt ja Lauri Vahtre.

Lähem informatsioon: Silver Meikar, tel 5278089 

Riigikogu pressitalitus

Tagasiside