Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Koostöös Riigikogu ja Eesti Vähiliiduga toimub teisipäeval, 15. mail 2012, Riigikogu konverentsisaalis algusega kell 16 ümarlaud teemal  ”Vähi sõeluuringud kui investeering Eesti rahva tervisesse”.

Ümarlaual, kus vaatluse all on rinna-, emakakaela- ja soolevähi sõeluuringud ning nende olulisus, peavad ettekande selle valdkonna tunnustatud asjatundjad. Lisaks on plaanis arutada ka vähiravi optimaalset organisatsiooni Eestis ja kaasaegsete diagnostika- ja ravivõimaluste kättesaadavust.

Ajakirjanikud on oodatud diskussioonist osa võtma!

Ümarlaual osalevad Riigikogu esimees Ene Ergma ja sotsiaalkomisjoni esimees Margus Tsahkna, kes esinevad sissejuhatavate sõnavõttudega. Seejärel on kavas järgmised ettekanded:

* Dr Vahur Valvere, „Vähk Eestis – ennetamise, varase avastamise ja ravi võimalused“;
* Sirje Vaask, „Vähi sõeluuring – kulu või investeering?“;
* Dr Maret Talk, „Rinnavähi sõeluuring Eestis – hetkeseis ja arengusuunad“;
* Dr Sulev Ulp, „TÜ Kliinikumi kogemus rinnavähi varajasel avastamisel“;
* Dr Lee Padrik, „Ülevaade emakakaelavähi preventsioonist Eestis“;
* Dr Piret Veerus, „Tõenduspõhisus vähi sõeluuringute läbiviimisel ja sõeluuringute register“;
* Dr Tiit Suuroja, „Soolevähi sõeluuringu pilootprojekt – kas soovunelm või lähiaja reaalsus?“ ja
* Dr Margus Punab, „Kas eesti mees vajab soospetsiifilist terviseprogrammi?“

Vähktõbi on Euroopa Liidus ja ka Eestis üks peamisi terviseprobleeme tekitavaid haigusi. Euroopa Ühenduste Komisjoni 2009. aasta teatises on seatud eesmärgiks vähktõve põhjustatud haiguskoormuse oluline vähendamine, hõlmates 2013. aastaks rinna-, emakakaela- ja soolevähi sõeluuringutesse 100% elanikkonnast. Samas on maailmas tõestatud, et hästi organiseeritud sõeluuringutega on võimalik suremust rinnavähki vähendada kuni 30%.

Eesti Vähiliit on seisukohal, et rinna- ja emakakaelavähi sõeluuringute programmi ning üle-Eestilisi teavituskampaaniaid tuleb jätkata. Lisaks tuleks alustada ka soolevähi pilootprojektiga. Sõeluuringutes paremate tulemuste saavutamiseks on Vähiliidu hinnangul tähtis leida vahendid, et programmi kaasata ka ravikindlustamata naised ning laiendada rinnavähi sõeluuringu sihtrühma ideaalis nii üles- kui allapoole. Praegune sõeluuringu sihtrühm on 50-62 eluaastat, aga kahjuks kasvab rinnavähki haigestunute arv just vanemate naiste hulgas.

Lisainfot rinna- ja emakakaelavähi sõeluuringuist: www.haigekassa.ee/ennetus  ja Eesti Vähiliit www.cancer.ee, e-mail [email protected], telefon 631 1730.

Riigikogu pressitalitus
 

 

Tagasiside