Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Tegevust alustas Sotsiaalkomisjoni foorum, mis avab oma arutelude sarja tervise teemaga. Sotsiaalkomisjoni foorum koosneb kahest osast: komisjoni avalikust istungist ning sellele eelnevast ja järgnevast veebifoorumist. Alates tänasest on foorum avatud lugemiseks ja kommenteerimiseks veebikeskkonnas aadressil https://www.riigikogu.ee/skfoorum. Foorumile oodatakse kõigi Eesti tulevikust huvitatud inimeste arvamusi, seisukohti ja ideid.

Foorumi avalik istung toimub 8. juunil kell 13.15 Riigikogu Valges saalis. Istungist on võimalik jälgida ka otseülekannet aadressil mms://media.riigikogu.ee/skfoorum.

Nagu osutab sotsiaalministeeriumi ettekanne „Rahvastiku tervisepoliitika – investeering tervisesse” foorumi koduleheküljel, on tervena elatud eluiga Eestis oluliselt madalam isegi uute liikmesriikide keskmisest tasemest. Võrreldes vanade Euroopa liikmesriikide keskmisega, on oluliselt kõrgem suremus ja haigestumine südame-veresoonkonnahaigustesse ja vähktõppe. Välditavate vigastussurmade arv on isegi üle nelja korra suurem. Kõrgeim on ka alla 14-aastaste laste suremus vigastuste ja mürgistuste tõttu. Järjest suureneb psüühika- ja sõltuvushäirete esinemissagedus. Enesetapp on muutunud 15–29-aastaste peamiseks surmapõhjuseks. Eesti on Euroopas esikohal uute HIV juhtude arvult. Probleemiks on multiresistentne tuberkuloos, mille osas Eesti on haiguse levimuselt esimeste seas maailmas. Tuberkuloosi haigestumine HIVsse nakatunute hulgas kasvab, samuti suureneb HIV-positiivsete rasedate arv.

Riigikogu sotsiaalkomisjoni esimees Mai Treial: „Tervis on nii igaühe kui ka kogu Eesti rahva jaoks kõige olulisem vara. Kui ei ole tervist, kaotab kõik muu rikkus oma väärtuse. Kahjuks on Eesti rahva tervis praegu murettekitavalt kehv ja mis kõige hullem, tervis on hakanud üha enam sõltuma inimese elujärjest ja isegi elukohast. Kuidas arendada rahvastiku tervist ja vähendada sotsiaalset ebavõrdsust tervises? Kuidas parendada inimeste füüsilist ja vaimset tervist? Selle üle kutsub mõtteid vahetama esimene sotsiaalkomisjoni foorum.”

Foorumi istung 8. juunil on avalik ja sinna on oodatud ka ajakirjanikud.

Riigikogu pressitalitus

 

Tagasiside