Riigikogu võttis vastu toiduseadust muutva seaduse
Riigikogu kiitis tänasel kaugosalusega istungil heaks toiduseaduse muutmise seaduse, millega muutuvad väikeettevõtetele kehtivad loomse toidu käitlemise hügieeninõuded paindlikumaks, et vähendada bürokraatiat. Seejuures jäävad kõik toiduohutusega seotud nõuded kehtima.
Valitsuse algatatud toiduseaduse muutmise seadus (228 SE) on tingitud vajadusest vähendada toidu käitlejate halduskoormust, kasutada võimalust kehtestada ettevõtte hoonete ja ruumide kohta paindlikumad nõuded ning võimaldada loomse toidu turustamist teatamiskohustuse alusel.
Seaduse eesmärk on muuta väikeettevõtetele kehtivad loomse toidu käitlemise hügieeninõuded paindlikumaks, et vähendada bürokraatiat ja soodustada ettevõtluse arengut. Seaduse järgi asendatakse tegevusloakohustus teatamiskohustusega. See tähendab, et edaspidi ei pea tegevusluba taotlema ettevõtted, kellelt Euroopa Liidu hügieenimäärused tegevusluba ei nõua, vaid piisab, kui nad annavad oma tegevusest teada esitades majandustegevusteate.
Toidu käitlemisega alustamine muutub lihtsamaks, kuid kehtima jäävad kõik toiduohutusega seotud nõuded. Turule viidav toit peab olema inimese tervisele ohutu. Käitleja vastutab käideldava toidu ja käitlemise nõuetekohasuse eest ning on kohustatud kasutama kõiki võimalusi selle tagamiseks. Toiduhügieeni üldnõuded kehtivad ka edaspidi ning alustavad ja juba tegutsevad toidukäitlejad peavad neid täitma olenemata ettevõtte suurusest või tegevusest. Endiselt peavad enne tegevuse alustamist ja majandustegevusteate esitamist olema täidetud nõuded nii ruumide, töötajate kui ka dokumentide kohta, sealhulgas peab olemas olema enesekontrolliplaan.
Seadus jõustub 1. aprillil.
Läbirääkimistel võttis sõna Ivari Padar (SDE), kelle sõnul on tegu olulise seadusega. Padar toonitas, et seadus vähendab halduskoormust ja bürokraatiat nende jaoks, kes on võtnud nõuks arendada ettevõtlust ja käidelda toiduaineid. Ta lisas, et toiduhügieeni üldreeglid ei muutu ja eeskirjad peavad olema täidetud, kuid väheneb bürokraatlik koormus.
Seaduse vastuvõtmise poolt hääletas 92 Riigikogu liiget.
Istungi stenogramm
Videosalvestist istungist saab hiljem vaadata Riigikogu YouTube’i kanalil.
(NB! Salvestis jõuab veebi viivitusega).
Riigikogu pressiteenistus
Merilin Kruuse
tel 631 6592, 510 6179
e-post [email protected]
päringud [email protected]