Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu võttis täna 92 häälega vastu avalduse toetamaks Ukraina soovi liituda NATOga, mis on ainus tee reeglitel põhineva maailmakorra, kestliku rahu ja Euroopa demokraatlike riikide julgeoleku tagamiseks.

Riigikogu väljendab 95 saadiku esitatud avalduses otsustavat tahet kindlustada Euroopas riikide suveräänsust ja territoriaalset terviklikkust ja saavutada püsiv rahu ning avaldab veendumust, et mõjusfääride poliitika Euroopas on jätkuvalt ohuks kontinendi julgeolekule. Avalduse kohaselt lähtub Riigikogu NATO liikmesriikide 2008. aastal Bukaresti tippkohtumisel seatud eesmärgist, et Ukraina liitub alliansiga, ning arvestab Ukraina valitsuse eelmisel aastal esitatud NATOga liitumise avaldust.

Ukraina esitas ametlikult NATOga liitumise avalduse mullu 30. septembril. Eesti on koos teiste Balti riikidega väljendanud alati Ukrainale NATOga liitumiseks toetust ning peab vajalikuks 11.–12. juulil Vilniuses toimuval NATO tippkohtumisel Ukrainale organisatsiooniga liitumiseks konkreetsete sammude kavandamist.

Avalduses rõhutab Riigikogu vajadust otsustavalt tugevdada Euro-Atlandi vabade ja demokraatlike riikide julgeolekut hästi teeninud julgeolekuarhitektuuri ning avaldab toetust vabaduse eest võitlevale Ukraina rahvale. Samuti tunnistab Riigikogu avalduses tõsiasja, et Ukraina võit agressioonisõda pidava Venemaa Föderatsiooni üle ja sellele järgnev Ukraina liitumine NATOga on ainus tee reeglitel põhineva maailmakorra, kestliku rahu ja Euroopa demokraatlike riikide julgeoleku tagamiseks.

Riigikogu kinnitab avalduses, et peab möödapääsmatult vajalikuks sõnastada Vilniuse tippkohtumisel Ukraina kiireks NATOga integreerumiseks vajalikud konkreetsed ja ühemõttelised sammud ning anda Ukrainale alliansiga liitumise kutse.

Riigikogu on alates eelmise aasta algusest teinud Venemaa tegevuse hukkamõistmiseks ja Ukrainale toetuse avaldamiseks viis avaldust ja ühe pöördumise. Tänavu 22. veebruaril võttis Riigikogu vastu 94 saadiku esitatud avalduse, et märkida aasta möödumist Venemaa Föderatsiooni täiemahulise sõjalise agressiooni algusest Ukrainas ning avaldada austust ennastsalgavat võitlust pidavale Ukraina kangelaslikule rahvale.

Fotod (autor: Erik Peinar / Riigikogu Kantselei)

Riigikogu pressiteenistus
Karin Kangro
631 6356, 520 0323
[email protected]
päringud: [email protected]

Tagasiside