Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu infotunnis vastas peaminister Kaja Kallas Riigikogu liikme Helir-Valdor Seederi  küsimusele probleemide kohta haridusvaldkonnas ja põhikooli eksamite korraldusest.

Seeder ütles, et tema küsimus puudutab segadust, mis valitseb põhikooli eksamite ja lõpueksamite ümber. Ta viitas haridusminister Liina Kersna ettepanekule, et eksamid küll jäävad, aga lävendid kaovad. Piisab ainult eksamile kohaletulemisest.  

Seeder juhtis tähelepanu, et lävendite kaotamisega kaotatakse ära ka nõuded eesti keele eksamile vene koolides. Seeder küsis, miks soovib Reformierakonna minister ära kaotada eesti keele eksami vene koolides ja on kavatsus kaotada ka kodakondsuse saamiseks vajaliku eesti keele eksami nõuded?

Peaminister kinnitas, et põhikooli lõpueksamid jäävad endiselt kohustuslikuks. „Küsimus on ju selles, kuidas neid eksameid hinnatakse, kas on hinne või on teatud protsent, mis puudutab konkreetselt seda, milline on lõpetaja oskus,“ rääkis Kallas. „Protsentidega väljendub see palju paremini kui tegelikult puhtalt selle hindega.“

Riigikeelt puudutavale küsimusele vastates ütles Kallas, et meie kõigi huvi on see, et Eestis elavad noored oskaksid eesti keelt võimalikult heal tasemel. „Me näeme seda, et eesti keelt mitteoskavatel inimestel on raskem leida Eestis hästi tasustatud tööd ja seetõttu eesti keele oskus Eestis ei ole mitte ainult eesti keele ja kultuuri püsima jäämise küsimus, vaid see on tegelikult ka meie majanduse toimimise küsimus, sest me teame, et meil on töökäsi igal pool vaja,“ rääkis Kallas infotunnis.

Valitsusjuhi sõnul kehtib praegu põhikooli lõpueksami sooritamise lävend ja see on hinne kolm, kuid sellele vaatamata on põhikooli lõpetajate keeleoskus kesisem, kui me seda soovime.

Kallas märkis, et haridus‑ ja teadusminister on esitanud ettepanekud arutamiseks oma partneritele ja esialgu ei saa põhikooli eksamite uuest korrast rääkida kindlas kõneviisis. „Me saame rääkida sellest, et muutuks hindamise viis ja meie kõigi huvi peaks olema see, kuidas see keel selgeks saab. See, kuidas seda hinnata, on juba teisejärguline küsimus,“ ütles Kallas.  

Valitsusjuht täpsustas, et kodakondsuse saamiseks on oluline, et inimene tahab kodakondsust taotleda ja teeb ära eesti keele eksami ja ka põhiseaduse tundmise eksami. Kodakondsuse saamiseks peab inimene kindlasti keelt oskama, lisas Kallas.

Kallas vastas veel Priit Sibula küsimusele koroonapiirangutest, riigihalduse minister Jaak Aab vastas Raivo Tamme küsimusele väärtuspõhisest riigijuhtimisest ning sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo vastas Eduard Odinetsi küsimusele koalitsioonileppe täitmisest. Ministrid vastasid veel Riigikogu liikmete kohapeal esitatud küsimustele.

Infotunni stenogramm.

Riigikogu videosalvestisi saab vaadata: https://www.youtube.com/riigikogu
NB! Salvestis jõuab veebi viivitusega.

Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
tel 631 6356, 515 3903
e-post [email protected]
päringud [email protected]

Tagasiside