Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu liikmed esitasid infotunnis osalenud ministritele küsimusi erakondade rahastamise ja selle järelevalve kohta.

Indrek Saar soovis peaminister Jüri Rataselt teada Keskerakonnale jaanuaris tehtud 50 000-eurose annetuse asjaolusid ning palus vastust, miks peaminister meelt muutis ja lasi annetuse tagasi kanda.

Peaminister ütles vastuses, et ei ole oma meelt muutnud. „Me olen oma sõnade juures ka täna. Kui selles annetuses minu teada oleks hetkel midagi kriminaalset, siis ma ei oleks teie ees peaministrina, ja mitte läbi umbusaldushääletuse, vaid oma isikliku tagasiastumisavalduse. Ma ei tea, et selles ülekandes on midagi kriminaalset. Minu teada ei ole,“ rääkis Ratas.

Peaminister lisas, et annetuses oli küsitavus seoses perekonnaseadusega ja õhus oli ka teisi küsimusi. „See oli see põhjus, miks, pidades nõu erakonnakaaslastega, oli minu otsus see tagasi kanda,“ ütles ta. Ratas selgitas veel, et erakonnal ei ole väga palju rohkem võimalik kontrollida annetuse tegijalt kui see, kas tegemist on maailmavaatelise annetusega, kas tegemist on annetaja isikliku rahaga ja miks on annetus tehtud.

Ratas möönis, et annetuse asjaolusid oleks tulnud erakonnal endal kontrollida juba varem. „Jah, see küsimine pidanuks olema jaanuaris, mitte maikuu lõpus. Otseselt seadus seda ei nõua, et tuleb nii kontrollida, aga ma olen nõus, et see oleks võinud olla palju varem. Need otsused, et seda teha tulevikus varem, seda teha tulevikus põhjalikumalt, oleme me erakonna juhatuses otsustanud ja need muudatused sisse viinud.“

Kaja Kallas küsis Rataselt erakondade rahastamise järelevalve komisjoni kohta ja ta soovis teada, kas Keskerakond on komisjoni kaotamise eelnõu taga.

Ratas selgitas, et ERJK eelnõu on saanud alguse Riigikogust ja mitte valitsusest. „Te teate väga hästi, et ERJK seaduseelnõul on kolme erakonna allkirjad – Keskerakonna, Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna ja Isamaa Erakonna omad, kes on olnud selle algatajad,“ ütles peaminister. Ta lisas, et eelnõu eesmärk on tõsta rahastamise järelevalve kvaliteet kõrgemale tasemele.

Jevgeni Ossinovski päris justiitsminister Raivo Aegilt Justiitsministeeriumi seisukoha kohta erakondade rahastamise järelevalve komisjoni kaotamise asjus.

Aegi hinnangul oli ERJK töö lõpetamise plaani ja nende ülesannete Riigikontrollile andmise kavatsuse ajendiks komisjoni politiseeritus. „Me ju teame, et erakondade järelevalve komisjon koosneb parlamendierakondade nimetatud esindajatest ja ka tänases erastamise järelevalve komisjonis on poliitikutega väga tihedalt ja väga tugevalt seotud isikud, kes seda tööd seal teevad,“ sõnas justiitsminister vastuses.

Veel ütles Raivo Aeg, et väga selgelt tuleb analüüsida seda, kas Riigikontrollil on pädevust ja kas ta saaks teha järelevalvet ka selle rahastamise osa üle, mis ei toimu riigieelarvest.

Peaminister Ratas vastas ka Taavi Rõivase, Andres Suti, Jaak Juske ja Aivar Sõerdi küsimustele erakondade rahastamise kohta.

Justiitsminister Aeg vastas lisaks Toomas Kivimägi küsimusele moraali ja õiglustunde ning Helmen Küti küsimusele elatiste kohta.

Infotunni stenogramm.

Riigikogu videosalvestisi saab vaadata: https://www.youtube.com/riigikogu
NB! Salvestis jõuab veebi viivitusega.

Riigikogu pressiteenistus
Veiko Pesur
tel 631 6353, 55 590 595
e-post [email protected]
päringud [email protected]

Tagasiside