Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu liige Sven Sester uuris tänases infotunnis tervise- ja tööminister Tanel Kiigelt COVID-19 vastase massvaktsineerimiste korralduse kohta möödunud nädalavahetusel. Minister andis ka ülevaate lähiajal Eestisse saabuvatest vaktsiinidest.

Sester ütles küsimust esitades, et tegemist oli hullumeelse kommunikatsiooni ja organisatoorse katastroofiga. Ta rääkis vaktsineerimistempost ja tõi näiteks välja, et Tartu Ülikooli Kliinikumis oli välja antud 2000 doosi, kuid kasutati alla tuhande ja Tallinna Lastehaiglas oli 800 doosi, kuid kohale tuli 346 huvilist.  

Sester soovis teada, kas minister näeb selles probleemi ning milliseid samme on kavandatud, et kommunikatiivseid ja organisatoorseid katastroofe vältida. Samuti küsis Sester, milliseid vaktsiine on Eestisse lähiajal tulemas ja kas need on ohutud erinevatele vanusegruppidele?

Kiik vastas, et kindlasti oli nädalavahetusel murekohti ja probleeme, aga oli ka õnnestumisi ja kohti, kus järgmine kord tuleb teha paremini. Ministri sõnul vaktsineeriti pühade jooksul üle 17 000 inimese ja kokku tehti eelmisel nädalal üle 40 000 vaktsineerimise.

Kiige sõnul on aprillist kuni juuni lõpuni Eesti riiki oodata suurusjärgus miljon vaktsiinidoosi. Pfizer-BioNTech’ilt on tema sõnul oodata igal nädalal 25 000 doosi. Minister täpsustas, et see arv järk-järgult kasvab ning jõuab 30 000 ja enama doosini. Pfizer-BioNTech-i vaktsiini võib kasutada alates 16. eluaastast kuni kõrgemate vanuserühmadeni välja.

Moderna vaktsiine tuleb Kiige sõnul mõnevõrra vähem, suurusjärgus 10 000 või natuke alla selle, teises kvartalis. Selle puhul samuti on vanusepiirang 18+ ja ülemist piiri ei ole.

Janssen Pharmaceutica vaktsiinitarned algavad ministri sõnul aprilli teises pooles. Kokku on Eestile lubatud teises kvartalis üle 100 000 vaktsiinidoosi. Kiik pidas seda väga positiivseks, kuna 100 000 vaktsiinidoosi tähendab 100 000 inimest, sest see on ühe doosiline vaktsiin.

Kiik lisas, et AstraZeneca puhul kehtib riikliku immunoprofülaktika ekspertkomisjoni soovitus kasutada seda 60+ vanuserühmas ja lõpetada pooleliolevad vaktsiinikuurid ära teise doosiga, aga mitte alustada praegu uusi vaktsineerimisi nooremate kui 60-aastaste puhul.

Tervise- ja tööminister vastas veel Rene Koka küsimusele COVID-19 vastase vaktsineerimise kommunikatsioonist ja Helmen Küti küsimusele Viljandi uue haigla ehituse rahastamise kohta.

Riigikogu liige Helle-Moonika Helme küsis infotunnis peaminister Kaja Kallaselt peaministri vastutuse kohta, Helir-Valdor Seeder vaktsineerimise ja testimise kohta ning Indrek Saar tervisekriisi juhtimise kohta.

Peaminister vastas veel Heljo Pikhofi küsimusele omastehoolduse kohta. Samuti vastas Kaja Kallas Riho Breiveli küsimusele eesti keelt teise keelena kõnelevate õpilaste koduõppe probleemi lahendamisel.

Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Andres Sutt vastas Riigikogu liikme Martin Helme küsimusele ministri haldusalas toimuva kohta.

Infotunni stenogramm.

Riigikogu istungite videosalvestisi saab vaadata https://www.youtube.com/riigikogu
(Salvestis jõuab veebi viivitusega)

Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
631 6356, 515 3903
[email protected]
Päringud: [email protected]

Tagasiside