Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu infotunnis vastas haridus- ja teadusminister Mailis Reps Mart Helme küsimusele eesti keele positsiooni kohta ülikoolides ja teaduskeelena.

Helme tõi oma küsimuses välja, et seaduse järgi tuleb eestikeelset kõrgharidust võimaldada kõikidel haridusastmetel. Ülikoolides toimub õpe tema sõnul aga üha enam inglise keeles. See on Helme hinnangul vastuolus keeleseadusega, mille järgi ei tohi võõrkeelte toetamise meetmed kahjustada eesti keelt.

Reps ütles küsimusele vastates, et Haridus- ja Teadusministeerium on üle vaatamas, kuhu oleme alates 2011. aastast kõrghariduse reformiga jõudnud. Ta märkis, et järgmisel aastal tuleb ülikoolidega sõlmida uued halduslepingud. „Halduslepingutega lepime kokku riigi ootused ülikoolidele järgmiseks kolmeks-neljaks aastaks,“ lausus Reps.

Minister märkis, et halduslepingusse saab kirja panna ka selle, kas kõrghariduses tahetakse endiselt näha välistudengeid, kui palju võiks olla välisõppejõude, milline osakaal võiks olla täisajaga õppel ja millises osas aktsepteeritakse osaajaga õpet.

Reps rõhutas, et tema ega ministeerium ei poolda õppemaksu taastamist eestikeelses kõrghariduses. „Kindlasti on vaja juurde leida avalikke vahendeid, et sõlmida ülikoolidega järgmise kolme-nelja aasta lepinguid, et oleks võimalik anda õppejõududele konkurentsivõimelisi palku,“ lisas ta.

Teaduskeele ja valdkondliku sõnavara arengust rääkides toonitas Reps kõrghariduse ja teaduse tähtsust. „See on erinevate valdkonnaspetsialistide vastutuse küsimus, et eesti teaduskeel, eesti keel terminoloogiliselt areneks ja ei risustuks,“ ütles minister.

Reps vastas veel Maris Lauri küsimusele hariduslike erivajadustega laste õppe ja Krista Aru küsimusele põhikooli- ja gümnaasiumiseaduse muudatuste rakendamise kohta.

Peaminister Jüri Ratas vastas Andres Herkeli küsimusele opositsiooni õiguste ning Kristen Michali küsimusele välispoliitika ja partnerluse kohta. Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo vastas Arno Silla küsimusele Eesti osalemise kohta 2020. aasta maailmanäitusel (Expo) Dubais ja Monika Haukanõmme küsimusele riigi infosüsteemi arendamise kohta.

Infotunni stenogramm.

Riigikogu videosalvestisi saab vaadata: https://www.youtube.com/riigikogu
NB! Salvestis jõuab veebi viivitusega.

Riigikogu pressiteenistus
Merilin Kruuse
tel 631 6353, 510 6179
e-post [email protected]
päringud [email protected]

Tagasiside