Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu infotunnis vastas kultuuriminister Indrek Saar Jürgen Ligi küsimusele kultuuri rahastamise kohta.

Ligi juhtis tähelepanu asjaolule, et kultuuri rahastamine on muu hulgas seotud alkoholiaktsiisi laekumisega, ja tundis huvi, kas see lähenemine tuleks seoses aktsiisi planeeritust väiksemas mahus laekumise ja pahedega seotud rahastuse ebausaldusväärsusega ümber vaadata.

Saar nentis, et Kultuurkapitali eelarve sõltub nii alkoholi- ja tubakaaktsiisi laekumistest kui ka hasartmängumaksust ning lisas, et viimane mõjutab ka Hasartmängumaksu Nõukogu eelarvet. „Kultuurkapitali eelarves ei ole juhtunud midagi drastilist, sest olgugi et alkoholi ostmine on vähenenud, siis kuna aktsiisitõus on iseenesest olnud üsna suur, on tänu sellele laekumised tervikuna Kultuurkapitalile olnud siiamaani kasvavas trendis,“ lausus Saar.

„Vaadates analoogseid kogemusi näiteks Lätis, siis nende maksude lahtisidumine Kultuurkapitali laekumistest, nii nagu on ka aeg-ajalt olnud mõtteid, ei ole andnud positiivset efekti,“ ütles Saar. „Minu Läti kolleegid on korduvalt kinnitanud, et nad igatseksid sellist mudelit nagu Eestis on.“ Samas ütles minister, et tasub mõelda, millised maksud võiksid veel olla suunatud Kultuuriministeeriumi eelarvesse kultuuri ja spordi toetuseks.

Vastates küsimusele, kas alkoholiaktsiisi oodatust väiksema laekumise tõttu tuleb kavandatud projekte kärpida, ütles Saar, et kui Kultuurkapitali sissetulek võrreldes prognoosituga oluliselt väheneb, antakse tõenäoliselt välja vähem toetusi ja stipendiume.

Saar vastas veel Krista Aru küsimusele ministeeriumi regionaalpoliitiliste kavade kohta.

Peaministri ülesandeid täitnud tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski vastas Andres Herkeli küsimusele PBK-ga seotud probleemide, Arto Aasa küsimusele infosõja ja Monika Haukanõmme küsimusele Viljandi haigla kohta ning maaeluminister Tarmo Tamm vastas Jaak Madisoni küsimusele veokimaksu mõju kohta põllumajandusettevõtetele ja Raivo Põldaru küsimusele maaelanikkonna vähenemise kohta.

Infotunni stenogramm.

Riigikogu videosalvestisi saab vaadata: https://www.youtube.com/riigikogu

NB! Salvestis jõuab veebi viivitusega.

Riigikogu pressiteenistus
Merilin Kruuse
tel 631 6353, 510 6179
e-post [email protected]
päringud [email protected]

Tagasiside