Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu liikmed pärisid tänases infotunnis ministritelt hulga küsimusi riigi eelarvestrateegiaga seotud teemade kohta.

Martin Helme päris peaminister Kaja Kallaselt riigi eelarvestrateegia (RES) kohta, mis tema sõnul ei võta arvesse praegust laiemat majanduslikku ja rahanduslikku tausta maailmas. „See vähendab riigikaitselisi investeeringuid olukorras, kus meil on kõige keerulisem julgeolekuolukord sellel sajandil vähemalt, see tõstab makse, mis lööb valusalt meie transpordisektorit, põllumajandussektorit, tootmissektorit läbi diisliaktsiisi ja gaasiaktsiisi tõstmise. See lööb tavainimeste tasku pihta, lööb Eesti rahvamajanduse konkurentsivõime pihta. See lööb 140 000 inimese pihta, kes on endale kodu ostnud. See lööb 146 000 lapse pihta, kui me räägime huviharidusest,“ ütles Helme küsimust esitades.

Kallas sõnas vastuses, et riigi eelarvestrateegiaga aastateks 2022–2025 finantseeritakse kõiki valitsuse ja laiemalt ka valitsussektori erinevaid tegevusi ja programme ning eriti kõige prioriteetsemaid valdkondi. „Me investeerime jõuliselt Eesti tulevikku. Mitte kunagi varem ei ole nii palju Eesti majandusse investeeritud. Me teeme seda ka euroraha toel. Järgmise nelja aasta jooksul investeeritakse Eesti majandusse üle 8 miljardi euro. See on rohkem kui kunagi varem. Aga me korrastame ka riigi rahandust. Arusaadavalt COVID-i kriisi raames on kõik riigid pakkunud täiendavat tuge oma kodanikele ja ettevõtjatele, aga see oli algusest peale mõeldud ajutisena ja selliselt jätkuda ei saa,“ rääkis Kallas.

Maksukoormuse kohta ütles peaminister, et see oli eelmise RESi järgi 35 protsenti ja praeguse RESi järgi saab see olema 33 protsenti. „Nii et maksukoormus tegelikult alaneb. Ja selles RESis on ette nähtud ka see, et keskmise pensioni tulumaksuvabastus tuleb järgmisest aastast,“ selgitas ta.

Ka lastele ja peredele suunatud investeeringud ja toetused kasvavad Kallase sõnul. „Haridus- ja noorteprogrammi läheb igal järgneval neljal aastal üle 500 miljoni euro ja Sotsiaalministeeriumi laste ja perede programmi suunatakse 818 miljonit eurot. Ehk siis see summa kasvab järgneval aastal veel.“

Ministeeriumide haldusalades toimuvate kärbete kohta ütles Kallas, et iga ministeerium otsustab ise, kust ta tegevuskulusid kokku hoiab ja praeguse seisuga ei ole keegi veel kindlalt öelnud ja kokku leppinud, kust nende kokkuhoiukohad tulevad.

Raivo Tamme küsimusele RESiga plaanitavate kärbete kohta riigikaitsele kavandatud kuludest vastas Kallas, et kaitsekulud mahus on tõusmas, aga ka kaitse-eelarves otsitakse kokkuhoiukohti. „Kui meil on nii palju raha, kui meil on, siis me saame selle raha eest teha neid asju, mida me selle raha eest teha saame. Me ei saa elada pikalt üle jõu,“ ütles Kallas. Ta lisas, et Eesti jätkab NATO ees võetud kohustuse täitmist ja suunab ka järgmisel neljal aastal kaitsekuludeks vähemalt 2 protsenti sisemajanduse kogutoodangust.

Eelarvestrateegiat puudutava küsimuse esitas peaministrile ka Eduard Odinets.

Kaja Kallas vastas ka Helle-Moonika Helme küsimusele Riigikogu liikmetele valetamise ja Jevgeni Ossinovski küsimusele valitsuse poliitika kohta.

Välisminister Eva-Maria Liimets vastas Helir-Valdor Seederi küsimusele valitsuse välispoliitika ja Mart Helme küsimusele liitlassuhete kohta.

Haridus- ja teadusminister Liina Kersna vastas Jaak Juske küsimusele hariduse rahastamise ja Üllar Saaremäe küsimusele huvihariduse kättesaadavuse kohta.

Infotunni stenogramm.

Riigikogu istungite videosalvestisi saab vaadata https://www.youtube.com/riigikogu
(Salvestis jõuab veebi viivitusega)

Riigikogu pressiteenistus
Veiko Pesur
tel 631 6353, 55 590 595
e-post [email protected]
päringud [email protected]

Tagasiside