Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Mitmed Riigikogu liikmed soovisid tänases infotunnis sotsiaalminister Tanel Kiigelt vastuseid apteegireformi seisu kohta.

Riigikogu liige Signe Riisalo märkis oma küsimuses, et ravimiseaduse täiendav muutmine lähema kuue kuu jooksul on teoreetiliselt võimalik, kuid praegu ei ole teada, kas ja kuidas seda tehakse. Ta ütles, et inimesed on segaduses ja ei tea, kas nende koduapteegid jäävad avatuks ning kas ravimite hind ja kättesaadavus muutub. Riisalo soovis teada, kas sotsiaalministeerium on valmistunud apteegireformi jõustumiseks praegusel kujul ja tegelenud võimalike riskide maandamisega.

Minister Kiik kinnitas, et apteegiteenus jääb üle Eesti kättesaadavaks, sest see on kõigi turuosaliste huvides. Ministri sõnul on alusetu hirmutamine nagu suletaks reformi tõttu sadu apteeke. „Väga lihtne loogika on, et tänastel proviisoritel on huvi neid apteeke rajada ja omada, hulgimüüjatel on huvi oma ravimeid turustada, pakkuda neid kas siis proviisoriapteekides või täna endale kuuluvates apteekides ka tulevikus. Tervishoiusektoril, ministeeriumil on huvi, parlamendil on huvi, et ravimiteenus oleks kättesaadav, apteegiteenus oleks kättesaadav. Inimestel, kohalikel omavalitsustel on see huvi,“ loetles Kiik.

Ministri sõnul vastab praegu 1. aprillist 2020 turuosalistele rakenduvatele nõuetele 173 apteeki ehk 35 protsenti kõigist apteekidest. Kiik ütles, et lisaks apteekide koguarvule on oluline nende geograafiline jaotus, sest suuremates keskustes ei halvene mõne apteegi sulgemisest ravimite kättesaadavus. Oluline on apteegiteenuse tagamine väiksemates omavalitsustes ja seal on ministri sõnul juba praegu kaks kolmandikku apteekidest proviisorite omandis. Ministeerium on Kiige sõnul suhelnud proviisorite koja, apteekrite liidu ja apteekide ühendusega, et hoogustada koostööd müügi- ja ostutehingute tegemisel. Ta märkis, et takistuseks on osutunud õiglase hinna määramine, mis sobiks nii müüjatele kui ka ostjatele.

Kiik tõdes, et apteegireform on koalitsioonis arutlusel ja kuna koalitsioonilepingus seda teemat käsitletud pole, on väga raske sajaprotsendiselt öelda, mis seis saab olema aprillis 2020. Tema sõnul on põhiküsimus selles, kas hulgimüüjad asuvad oma apteeke kohandama või ootavad enne koalitsiooni töörühma otsuseid. Ta lisas, et viimasel juhul on risk, et ühekorraga laekuvate taotluste hulk apteekide tegevuse lõpetamiseks, alustamiseks või omandisuhte muutmiseks ületab haldussuutlikkuse. Võimaliku lahendusena on minister enda sõnul välja pakkunud etapiviisilise ülemineku, mis võiks toimuda piirkondade kaupa. „See aitaks sellist üleminekut teha sujuvamaks, aitaks keskenduda konkreetsele piirkonnale, sealsetele vajadustele,“ ütles Kiik. Seda ettepanekut arutatakse tema sõnul täna ka koalitsiooni töörühmas.

Sotsiaalminister Tanel Kiik vastas ka Riina Sikkuti ja Jevgeni Ossinovski apteegireformi puudutavatele küsimustele ning Mart Võrklaeva küsimusele pensionite kohta.

Peaminister Jüri Ratas vastas Indrek Saare küsimusele koalitsioonilepingu täitmise, Kaja Kallase küsimusele järjepidevuse ja Jaak Juske küsimusele valitsusliikmete valetamise kohta, Urmas Kruuse küsimusele Mart Järviku parteilisest sekkumisest toiduohutusse, Katri Raiki küsimusele valetamise ja Jürgen Ligi küsimusele parteilise juhtimise kohta.

Infotunni stenogramm.

Riigikogu istungite videosalvestisi saab vaadata https://www.youtube.com/riigikogu
(Salvestis jõuab veebi viivitusega)

Riigikogu pressiteenistus
Kristi Sobak
tel 631 6592, 51 906 975
e-post [email protected]
päringud [email protected]

Tagasiside