Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu lükkas tänasel istungil tagasi eelnõu, mille eesmärk oli tühistada 2016. aasta lõpus vastu võetud alkoholiaktsiisi tõusud ja neisse 2018. aasta alguses tehtud muudatused ning langetada lahja alkoholi aktsiisimäärad 2017. aasta veebruari tasemele.

Eelnõu algatajad tõid seletuskirjas välja, et aktsiisimaksud on ka nende hinnangul kahjulike kõrvalmõjudega kaupade tarbimise vähendamisel efektiivne meetod. Samas on eelnõu algatajate sõnul lahja alkoholi aktsiisimäärade kiire tõstmise tõttu suurenenud piirikaubandus ja asendustarbimine ning kahjustada saanud Eesti tootjad, kaubandus ja maksulaekumine. Seletuskirja järgi oli eelnõu eesmärk vähendada piirikaubandust, vältida maksutulude olulist vähenemist, parandada ettevõtete konkurentsivõimet ja arvestada rahvatervise aspektiga.

Eelnõu algatajate esindaja Aivar Sõerd tõi esile Rahandusministeeriumi värske kevadprognoosi, mille järgi on oodata piirikaubanduse kasvu. Tema sõnul pole põhjust arvata, et olukord iseenesest laheneb.

Rahanduskomisjoni esimees Mihhail Stalnuhhin andis ülevaate komisjoni istungitel arutatust. Ta märkis, et arutelude tulemusel otsustas komisjon eelnõu mitte toetada.

Läbirääkimistel võtsid sõna Jürgen Ligi (RE) ja Mihhail Stalnuhhin (KE).

Juhtivkomisjoni ettepaneku Eesti Reformierakonna fraktsiooni algatatud alkoholi-, tubaka-, kütuse- ja elektriaktsiisi seaduse ning tulumaksuseaduse, sotsiaalmaksuseaduse ja teiste seaduste muutmise seaduse muutmise seaduse eelnõu (587 SE) esimesel lugemisel tagasi lükata poolt hääletas 42 ja vastu oli 27 saadikut. Seega langes eelnõu menetlusest välja.

Istungi stenogramm.

Riigikogu istungite videosalvestisi saab vaadata: https://www.youtube.com/riigikogu
(NB! Salvestis jõuab veebi viivitusega).

Riigikogu pressiteenistus
Merilin Kruuse
tel 631 6353, 510 6179
e-post [email protected]
päringud [email protected]

Tagasiside