Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu infotunnis vastas peaminister Taavi Rõivas Mart Helme esitatud küsimusele maksukoormuse ja Marika Tuus-Lauli esitatud küsimusele maksupoliitika kohta.

Helme viitas asjaolule, et OECD värske uurimus nimetab Eestit nende riikide hulgas, kus maksukoormuse tõus on eelmise aastaga võrreldes on üks suuremaid. Ta soovis teada, kas valitsusel on kavas astuda samme maksutõusude pidurdamiseks ja võib-olla ka tagasipööramiseks.

Rõivas selgitas, et nii sellel aastal, mille kohta see aruanne käib, kui ka järgmisel aastal tööjõumaksud selgelt langevad. Need on majandusele kõige koormavamad maksud. Ta tunnistas, et enam-vähem samal määral kasvavad kahjuliku tarbimise maksud, eelkõige alkoholi- ja tubakaaktsiis. Rõivase sõnul on nimetatud maksumuudatused laias laastus tasakaalus. „Need ei mõjuta eraldivõetuna maksukoormust suurel määral. Maksukoormus sõltub suuresti ettevõtete ja inimeste maksukäitumisest,“ põhjendas Rõivas.

Ta märkis, et kui inimeste ja ettevõtete maksudistsipliin paraneb, siis statistiliselt võttes maksukoormus kasvab, ilma et oleks üldse uusi makse kehtestatud. Antud juhul on maksukoormus muutunud ettevõtte tulumaksu tunduvalt parema laekumise tõttu, vaatamata sellele, et ühtegi muudatust ettevõtte tulumaksumääras pole tehtud. „Ainuüksi fakt, et Swedbank ühekordse kasumi eraldisena maksis ebareeglipärast tulu 100 miljoni euro ulatuses, tähendab see statistikas, et 100 miljonit, mis on umbes pool protsenti SKT-st, läheb maksukoormuse tõusu arvele. Tegelikult maksumäärad ei tõusnud. Tegemist on asjaoluga, et ettevõte otsustas rohkem makse maksta,“ selgitas Rõivas.

Peaminister vastas veel Jüri Adamsi esitatud küsimusele paarkonna seadusele siseministeeriumi poolt antud hinnangu kohta, Peeter Ernitsa esitatud küsimusele Juhan Partsi nimetamise kohta Euroopa Kontrollikoja liikme kohale, Valeri Korbi esitatud küsimusele Tartu Ülikooli kliinikumi koondamiste kohta, Viktor Vassiljevi esitatud küsimusele tulumaksuparadiiside kohta ja Monika Haukanõmme esitatud küsimusele äriühingute liikmete töötustaatuse kohta.

Haridus- ja teadusminister Jürgen Ligi vastas Aadu Musta esitatud küsimusele teadus- ja arendustegevuse kohta, Krista Aru esitatud küsimustele Eesti elukestva õppe strateegia 20220 rakendamise ja täitmise ning ministeeriumi koondamiste kohta ja Henn Põlluaasa küsimusele koolide väärkasvatuse kohta.

Justiitsminister Urmas Reinsalu vastas Andres Herkeli esitatud küsimusele poliitilise tegevuse piirangute kohta.

Infotunni stenogramm:

Riigikogu pressiteenistus

Gunnar Paal, 6316351, 51902837

[email protected]

 

Tagasiside