Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu infotunnis vastas peaminister Taavi Rõivas Krista Aru esitatud küsimusele tööhõive kohta.

Aru tõi esile probleemid Ida-Virumaal ja mitmes teises kohas Eestis, kus inimesi on tabanud koondamislaine, mis tekitab õnnetust, kurbust ja tegelikult viib paljud perekonnad õnnetusse seisu. Aru soovis teada, kas valitsusel on olemas tööhõive tegevuskava ning kas seda rakendatakse või on juba rakendatud Ida-Virumaal ja teistes kriitilistes kohtades.

Rõivase sõnul on valitsusel plaan, mida teha, kui tööpuudus ühes või teises sektoris peaks suurenema. „See plaan on pikaajaline ja seda plaani veab peamiselt töötukassa,“ ütles Rõivas. Ta selgitas, et tööpuudus tervikuna Eestis on langenud 5,1 protsendile.

Rõivas ütles, et need inimesed, kes jäävad töötuks kas naftahinna langemise tõttu või selle tõttu, et Eesti palgatase ei ole enam enam konkurentsivõimeline kõige odavamate riikidega, saaksid võimalikult kiiresti uued töökohad, siis oleme projektidesse investeerinud nii raha kui ka oskusteavet.

„Ainuüksi Harjumaal on meil sel aastal võimalik töötukassa vahenditest inimeste aitamiseks investeerida 10 miljonit eurot, Ida-Virumaal 7 miljonit eurot ja Eesti peale kokku 32 miljonit. See on suur summa, mille eest on võimalik palju inimesi tööle aidata,“ märkis Rõivas. „Tegevus inimeste tööle aitamiseks juba alanud. Kõige olulisemaks pean, et inimesed valmistatakse ette töö tegemiseks kõrgema lisandväärtusega ja potentsiaalselt kõrgematega palkadega sektorites,“ selgitas peaminister.

Ta lisas, et kõige olulisemad muudatused, mis majanduses toimuvad, on liikumine kõrgema lisandväärtuse suunas, järjest enam allhankelt oma toodangule, ka sellele, et Eesti ettevõtted on need, kes tellivad toodangut välisriikidest.

Teine nihe, mis on samuti Eesti majanduse jaoks loogiline ja vajalik, et järjest enam kasvab teenusevaldkond. Teenusevaldkonna proportsioon viimase kümnekonna aasta lõikes on oluliselt kasvanud ja küllap kasvab veelgi. „Kui tuua konkreetseid näiteid, siis näiteks IT-sektoris on ettevõtetel valmisolek kohe tuhandeid inimesi palgata. Meie ainus pudelikael selles küsimuses on, et meil ei ole veel sedavõrd kiiresti peale tulemas IT-haridusega inimesi,“ ütles Rõivas. Ta kinnitas, et riik on selles küsimuses astunud konkreetseid samme, et suurendada IT-hariduse saanud inimeste arvu ühiskonnas. Lisaks on töötukassal iga kuu mitmeid tegevusi, et aidata inimesi kõrgema lisandväärtusega hõivesse, olgu selleks tööalane koolitus või karjäärinõustamine.

Rõivas ütles, et riigi tööstuspoliitika dokumendi koostamine on lõpusirgel, ettevõtlusminister toob selle lähinädalatel kindlasti ka valitsuse ette. Seal on mitmed ideed, kuidas saaks aidata konkreetsetel eksportivatel ettevõtetel Eestis investeerida. Riigi ülesanne on luua võimalikult hea investeerimiskeskkond.

Peaminister vastas veel Kadri Simsoni esitatud küsimusele riikliku elatisabi fondi, Jaak Madisoni esitatud küsimusele Eesti elanike vaesuse ja Mart Helme esitatud küsimusele Eesti majanduse perspektiivide kohta.

Riigihalduse minister Arto Aas vastas Arno Silla esitatud küsimusele haldusreformi majanduslike põhjenduste ja Artur Talviku esitatud küsimusele haldusreformi kohta.

Rahandusminister Sven Sester vastas Andres Herkeli esitatud küsimusele majanduskasvu ja Dmitri Dmitrijevi esitatud küsimusele Ida-Virumaa olukorra kohta.

Infotunni stenogramm: http://stenogrammid.riigikogu.ee/et/201602171300

Riigikogu videosalvestisi saab vaadata https://www.youtube.com/riigikogu

(NB! Salvestis jõuab veebi viivitusega).

Riigikogu pressiteenistus

Gunnar Paal, 6316351, 51902837

[email protected]

 

 

Tagasiside