Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu infotunnis vastas peaminister Kaja Kallas Riina Sikkuti küsimusele energiapoliitika kohta. Sikkut tahtis peaministrilt kuulda, kas too saab inimestele kinnitada, et  see, mis toimus sel sügisel elektriarvetega, järgmisel sügisel ei kordu.

Peaminister nentis küsimusele vastates, et energiahindade tõus oli tõesti šokk kõigile ja kuigi selles oli ka ettenähtavaid elemente, polnud väga paljut siiski võimalik ette näha. „Kas ma saan kinnitada, et midagi sellist ei kordu? Ma tegelikult ei saa seda kinnitada,“ nentis peaminister ja lisas, et valitsus teeb juhtunu kordumise vältimiseks pingutusi.

Kallas selgitas, et elektri hindade alla toomine tootmisvõimsuste kasvatamise abil on pikk plaan, mis kohest efekti ei too, kuid lühemas perspektiivis saaks kahte teemat vaadata. Esmalt võiks lubada sõlmida fikseeritud hinnaga lepinguid pikemaks perioodiks. Kallas viitas elektrimüüjate kinnitusele, et neil oleks sel juhul võimalik hinda 20–30 eurot megavatt-tunni kohta alla tuua. Peaministri sõnul oleks see inimestele märgatav leevendus.

Teiseks tõi Kallas esile, et end juba praegu võrku lülitada soovivatele elektritootjatele peaks seda võimalikult kiiresti võimaldama. „Meil on üle 800 000 megavatt-tunni taotlusi taastuvate energiaallikate võrku ühendamiseks või liitumiseks ja need seisavad võrguettevõtjate taga sellepärast, et nemad peavad selleks ümber modelleerima terve võrgu ja vaatama, kuidas need sinna sobituvad,“ selgitas Kallas. Ta lisas, et seadust saaks muuta nii, et see läheks võrguarenduskohustuse hulka, mille tulemusel võtaks võrguga liitumise menetlemine vähem aega.

Lisaks vastas peaminister Kaja Kallas Henn Põlluaasa küsimusele demokraatiast, Helir-Valdor Seederi küsimusele kriisimeetmetest, Rene Koka küsimusele keskkonnahoiust Eestis, Lauri Läänemetsa küsimusele hinnatõusust, Andres Metsoja lairiba ühendusest, Peeter Ernitsa küsimusele energiapoliitikast ning Riina Sikkuti küsimusele Covid-19 vastu vaktsineerimisest.

Justiitsminister Maris Lauri vastas Riina Sikkuti küsimusele elatise maksmisest ning Paul Puustusmaa küsimusele Eesti seisukohtadest uue Euroopa Liidu rände- ja varjupaigapaketi seadusandliku initsiatiivi kohta.

Kultuuriminister Tiit Terik vastas küsimustele Üllar Saaremäe küsimusele kultuuripoliitika ja Peeter Ernitsa küsimusele Rõngu pillimuuseumi kohta.

Infotunni stenogramm

Riigikogu videosalvestisi saab vaadata: https://www.youtube.com/riigikogu
NB! Salvestis jõuab veebi viivitusega.

Riigikogu pressiteenistus
Maris Meiessaar
tel 631 6353, 5558 3993
e-post [email protected]
päringud [email protected]

Tagasiside